Najistotniejsze funkcje dostępne przy wyborze słuchawek

Słuchawki usb to obecnie standard królujący w rozwiązaniach uniwersalnych i biznesowych. Przy kupnie słuchawek, również tych profesjonalnych, dostajemy wiele istotnych funkcji i parametrów do rozważenia. Część z nich jest za to mniej istotna, a czasami nie ma wielkiego znaczenia w zakupie. Słuchawki do pc potrzebują mniejszej dozy uniwersalności i skorzystają z konfiguracji, której nie przeprowadzimy podczas podłączenia słuchawek do telefonu stacjonarnego. Słuchawki na usb sprawdzą się w wielu zastosowaniach, obsługując na przykład urządzenia mobilne, podczas gdy studyjne słuchawki nagłowne będą nierzadko potrzebowały szeregu dodatkowego sprzętu i konfiguracji. 

Redukcja hałasu jest kluczowa

Słuchawki do biura wyposaża się obecnie w redukcję szumów. Ta dzieli się na dwie kategorie: pasywną redukcję szumów i aktywną redukcję szumów (ANC). W prostych słowach, sprawdza się do usuwania zakłóceń rozmów dla osoby odbierającej i mówiącej przez takie słuchawki. Pasywna pomaga poprzez zastosowanie pewnych rozwiązań sprzętowych (na przykład głośniki przykrywają uszy), a aktywna wykorzystuje technologie elektroniczne. Można to łatwo sprawdzić, jeśli posiadamy taki system aktywny, gdyż pozwalają one często wyłączać i włączać system, odpowiednio słysząc więcej lub mniej z otoczenia, bez dotykania sprzętu. Takie rozwiązania stosuje się na przykład w słuchawkach dousznych, tak by użytkownik mógł decydować o słyszeniu środowiska dookoła bez uciążliwego wyciągania jednej słuchawki z ucha.

Funkcja Plug&Play

Słuchawki do pracy w biurze posiadają obecnie również funkcję Plug&Play. Chociaż jest ona zasadniczo standardem w klasie biznesowej, warto doczytać czy nasz model nie będzie wymagał konfiguracji, albo dodatkowego oprogramowania dostarczanego przez producenta lub dostępnej w ramach otwartej licencji. Właśnie systemy Plug&Play pozwalają wypakować i użytkować nasze słuchawki z mikrofonem lub bez, nie wymagając jednocześnie wcześniejszych konfiguracji, a przede wszystkim szczegółowej wiedzy technicznej. Tę obecnie posiada coraz mniej osób, pozostawiając ją osobom wykwalifikowanym, specjalizującym się w temacie. By oszczędzić czas tych ostatnich, warto w systemy Plug&Play inwestować przy wyposażaniu zespołów i biur naszych firm, tak by każdy mógł poradzić sobie z ich codzienną obsługą.

A wygoda użytkowania?

Słuchawki z mikrofonem usb powinny być także lekkie i posiadać wymienne nakładki. Być może nie jest to obligatoryjne, ale pozwalają na ich użytkowanie bez ciągłego odczuwania tego faktu. Jest to ważne w każdym środowisku. Odczujemy to po ośmiogodzinnym dniu pracy, zwłaszcza jeśli stosując tanie zamienniki skażemy się na godziny bólu uszu. Odczujemy to również w domu, zwłaszcza podczas dłuższych posiedzeń przy grach komputerowych, surfowaniu po serwisach video, odsłuchiwaniu albumów audio czy też słuchaniu kolejnego audiobooka.