Bezwykopowa naprawa rur – czy warto?

Systemy kanalizacyjne mogą sprawnie chodzić przez lata. Niestety po pewnym czasie zaczynają się starzeć, a co za tym idzie – także i psuć. Pomimo tego, że stosujemy coraz bardziej wytrzymałe materiały i skuteczniejsze techniki montażu czy renowacji – jest to po prostu nieuniknione. W niektórych przypadkach konieczna jest wymiana całej instalacji, a czasem wystarczy po prostu naprawa. Na popularności w ostatnim czasie zyskały bezwykopowe naprawy rur. Dowiedz się, czy warto się na nie decydować, a jeśli tak, to dlaczego.

Szybsza, tańsza i łatwiejsza naprawa

Bezwykopowa naprawa rur niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla posiadacza instalacji, jak i dla fachowca, który się jej podejmuje. Z racji tego, że nie ma konieczności wykonania wykopów, proces ten jest o wiele łatwiejszy. Dodatkowo, wszędzie tam, gdzie bezpośredni dostęp do rur jest utrudniony lub niemożliwy – można zastosować bezwykopową naprawę rur, nie martwiąc się jednocześnie o jej skuteczność. Metoda czasem jest po prostu koniecznością, bowiem bardzo często kanalizacja biegnie pod budynkiem czy też pod drogą. Bezwykopowa naprawa rur to proces o wiele łatwiejszy, a co również za tym idzie – tańszy i zajmujący znacznie mniej czasu. Warto się na niego zdecydować, nawet jeśli bezpośredni dostęp do instalacji jest łatwy. Jest to nowoczesna metoda, niosąca za sobą wiele korzyści. Wiele osób ceni sobie również fakt, iż nie ingeruje się przy tej naprawie w środowisko. Nie wykorzystuje się także żadnych chemicznych środków, które mogłyby być szkodliwe. Jest to bezpieczna naprawa, która staje się coraz bardziej popularna!

Sprzęt

Bezwykopowa naprawa rur jest możliwa przede wszystkim dzięki specjalistycznemu sprzętowi, cechującemu się doskonałą jakością. Do tego procesu wykorzystuje się tzw. pakery. Cały proces polega na wsunięciu balonu owiniętego wykładziną nasączonego żywicami w miejsce wystąpienia usterki, która została spowodowana rozszczelnieniem łączeń, wrastającym korzeniem czy też pęknięciami. Niezwykle ważne jest przed tym zabiegiem odpowiednie wyczyszczenie i wysuszenie rury. Stosuje się do tego kamerę, aby móc w każdej chwili sprawdzić, czy rura jest wystarczająco czysta i sucha. Cały proces nie jest trudny, wręcz przeciwnie – bardzo prosty. To sprzęt tutaj robi robotę i tak naprawdę zastępuje człowieka. Nie ma co ukrywać, iż w dzisiejszych czasach technologia jest na tak wysokim poziomie, że sprawdza się po prostu lepiej niż ludzie. Cały proces jest bardzo skuteczny i nie bez powodu coraz więcej osób się na niego decyduje. Musimy jedynie pamiętać o tym, że to wszystkiego nie załatwi! Największe znaczenie ma dbanie o instalację, odpowiednie z niej korzystanie oraz regularne kontrole. Bez tego, kanalizacja z której korzysta dziennie przynajmniej kilka osób – nie będzie w dobrym stanie. Kilka napraw może pomóc, jednakże prędzej czy później konieczna będzie wymiana.