Naprawa rur – kto może się jej podjąć? Czy hydraulik musi mieć uprawnienia?

Zawód hydraulika opiera się w głównej mierze na montażu, demontażu, a także naprawie instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania. Nie jest to wcale łatwy zawód – dobry hydraulik musi posiadać przede wszystkim szeroką wiedzę i sporo umiejętności. Hydraulik nie tylko montuje instalacje, ale musi również o nie dbać, aby działały w prawidłowy sposób. Dokonuje przeglądów i napraw. Często zastanawiamy się, czy aby zostać hydraulikiem, trzeba mieć jakieś uprawnienia? A jeśli tak, to jakie?

Uprawnienia

Wiele osób zastanawia się nad zawodem hydraulika – jak nim zostać, czy trzeba mieć jakieś uprawnienia? Prawda jest bowiem taka, że przy odrobinie chęci oraz predyspozycji, nie powinno to być wcale takie trudne. Większość działających na rynku hydraulików skończyło szkołę średnią o profilu technicznym. Oczywiście nie jest to obowiązkowe. Przydatny może okazać się kurs zawodowy, który co prawda nie jest obowiązkowy, ale może okazać się bardzo przydatny – dzięki niemu, zdobędziemy sporą wiedzę i umiejętności. Wiedza teoretyczna musi zostać poparta doświadczeniem, na kursie początkujący hydraulik będzie pracował pod okiem doświadczonego specjalisty. 

Aby hydraulik mógł wykonywać swój zawód, musi zdobyć uprawnienia m.in. do spawania czy obsługiwania urządzeń ciśnieniowych. Sama naprawa rur to nie jest skomplikowany ani wymagający proces, prawda jest jednak taka, że im więcej będziemy mogli oferować usług swoim klientom, tym lepiej. Zakres usług hydraulika może być naprawdę szeroki! Do jego zadań należy min.:

  • łączenie, uszczelnianie i naprawianie rur, 
  • montowanie instalacji kanalizacyjnej, grzewczej, wodnej,
  • renowacja i konserwacja instalacji kanalizacyjnej, grzewczej, wodnej,
  • montowanie liczników, a także innych urządzeń pomiarowych, 
  • przygotowywanie powierzchni do wykonania wszelkich prac hydraulicznych. 

Jaki powinien być hydraulik?

Oprócz tego, że hydraulik powinien posiadać odpowiednie uprawnienia, to nie powinno również zabraknąć mu kilku, bardzo ważnych cech. Mowa tu przede wszystkim o dokładności, odpowiedzialności i terminowości. Hydraulik musi również umieć zachować ostrożność, ponieważ pracując codziennie w tak trudnych warunkach, bezpieczeństwo i higiena pracy to tak naprawdę podstawa. Hydraulik powinien posiadać umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu, a wcale nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Przy takim zawodzie niezwykle ważne jest doświadczenie – z czasem po prostu już wiemy, jak zachować się w danej sytuacji i co zrobić. Nigdy bowiem nie wiemy co może się stać z instalacją, nie jesteśmy w stanie niczego przewidzieć. Hydraulik powinien również przede wszystkim chcieć wykonywać swój zawód – to naprawdę ważne! Bez tego ciężko by było sobie radzić. Jest to zawód trudny, ale dla niektórych niezwykle wartościowy.