Rozmiar materaca – co powinieneś wiedzieć?

Podczas snu nasze ciało regeneruje się, a mięśnie rozluźniają. To właśnie dzięki temu rano wstajemy wypoczęci i pełni energii. Nasze poranki mogą jednak wyglądać zupełnie inaczej jeśli nie zadbamy o odpowiednie warunki snu. Jednym z czynników wpływających na jego jakość jest materac. Dopasowanie wszystkich jego parametrów do potrzeb organizmu sprawi, że sen będzie dla nas zawsze regenerujący. Jeśli nie zadbamy o nie, możemy być pewnie, że prędzej czy później jakość naszego życia diametralnie spadnie. Pojawią się bóle pleców, głowy, obniżony nastrój, utrudniona koncentracja, a nawet obniżona odporność.

Dlaczego rozmiar materaca jest ważny?

Nie od dziś wiadomo, że im więcej miejsca do spania, tym większa wygoda i komfort snu. Duża powierzchnia pozwala nam na przekręcanie się na dowolny bok czy rozprostowywanie kończyn. Głównym parametrem, na który musimy jednak zwrócić uwagę, jest wysokość. Podkurczanie nóg, z pewnością nie sprzyja wysypianiu się, a tym bardziej naszemu zdrowiu. Na dopasowanym materacu powinni spać zarówno dorośli, jak i dzieci. W ofercie sklepu mifili.pl odnajdziesz zarówno materac hevea dla najmłodszych, jak i dorosłych.

Jaki rozmiar powinien mieć materac dziecięcy?

W przypadku materaca dziecięcego rozmiar uzależniony jest od wieku, a dokładniej wzrostu malucha. Materace nastolatków powinny być zbliżone wielkością do tych dla dorosłych. Okres dojrzewania sprawia, że nasze dzieci niemal z dnia na dzień zostają “wyciągnięte do góry”. Żeby uniknąć zaskoczenia, warto szybciej wyposażyć pokój dziecka w odpowiedniej wielkości materac.

W przypadku kilkuletnich dzieci i niemowlaków polecane są materace w rozmiarze 120 x 60 cm. Taka wielkość jest idealna, aby maluch mógł obracać się na dowolny bok, nie musząc przy tym kulić kończyn.

Materac o standardowych wymiarach

Reguła w doborze odpowiedniej wielkości materaca mówi, że jego powierzchnia powinna być o 15 cm dłuższa od Twojego wzrostu. Standardowa długość materaca na łóżko jednoosobowe wynosi 200 cm. W ofertach sklepu możemy spotkać się z różnymi szerokościami. W przypadku doboru tego parametru powinniśmy kierować się naszą posturą. Mężczyźni zwykle potrzebują znacznie szerszego materaca od drobnych kobiet. Standardowy wymiar materaca, najczęściej dedykowany na łóżka pojedyncze to 90 x 200 cm.

Jaki materac dla par?

Wybór odpowiedniego materaca dla pary jest najcięższym spośród wszystkich możliwości. W końcu jak dobrać odpowiednie materac do dwóch różnych typów sylwetki, wysokości i wagi? Całe szczęście producenci materacy wyszli naprzeciw parom i oferują materace będące kompromisem pomiędzy wszystkimi tymi parametrami. W większości przypadków długość materaca dla par nie odbiega od tego dla jednej osoby. Zmienia się jednak jego szerokość, co jest naturalnie zrozumiałe. Najlepszym wyborem będzie materac o wymiarach 160 x 200 cm. Taka szerokość będzie idealna dla par, które lubią mieć więcej przestrzeni w łóżku bądź dla tych, którzy często zmieniają pozycję podczas snu.

Co, jeśli materac jest zbyt mały?

Podejmując decyzję w pośpiechu, może się okazać, że materac, który kupimy, będzie zbyt mały. Skutki tego z pewnością szybko odczujemy. Podkurczanie nóg podczas snu jest jasnym sygnałem, że zakupiony materac powinniśmy jak najszybciej zwrócić. Zbyt mała powierzchnia dla ciała podczas snu wpływa nie tylko na zmniejszenie jego komfortu, ale również na pojawienie się problemów zdrowotnych. Nie wspominając już o tym, że zbyt wąski materac może sprawić, że w środku nocy, podczas zwykłego obrotu na drugi bok, zamiast na miękkiej powierzchni materaca, wylądujemy na zimnej podłodze.

Decyzja o kupnie materaca powinna być więc dokładnie przemyślana, dzięki czemu każdego ranka będziemy wstawać prawą nogą. Powinna być ona również uzależniona nie tylko od Twoich wymagań, ale jeśli masz partnera – także od jego. Dzięki wiedzy na temat wyboru odpowiedniej wielkości materaca możesz być pewien, że wybierzesz model, dzięki któremu jakość Twojego snu ulegnie diametralnej poprawie.