Rodzaje kredytów dla klientów indywidualnych

Czasem w życiu znajdujemy się w takich sytuacjach, że zmuszeni jesteśmy skorzystać z usług banków, lub jego podobnych odpowiedników. Bywają również sytuacje, że ludzie dobrowolnie decydują się na zaciągnięcie kredytów by skorzystać z wakacji zagranicznych lub nabyć nowoczesny sprzęt albo samochód. Powodów jest wiele i są naprawdę różne. Nie rozpatrujemy tu kwestii czy warto. Najlepiej jednak przed zaciągnięciem takiego kredytu dowiedzieć się jakie sa opcje i jaka będzie dla nas najbardziej odpowiednia. 

 Kredyt gotówkowy ratalny. Jest to kredyt, którego cechą charakterystyczną jest fakt, że klient otrzymuje na swoje konto pewną kwotę i spłaca ją w comiesięcznych ratach. Raty kredytu składają się z części kapitałowej oraz odsetkowej. Część kapitałowa raty to ułamek kwoty jaka pożyczyliśmy od banku. Natomiast odsetki to opłata związana z pożyczeniem pieniędzy przez bank. Wysokość odsetek najlepiej wskazuje kalkulator odsetek bankowych. Jest to najtańsza forma kredytu. Z góry wiadomo, ile pieniędzy trzeba oddać oraz ile wyniesie całkowita ilość odsetek. Można śmiało ustawić sobie stałe zlecenie z konta zaraz po płynięciu wypłaty, tak by nie zapomnieć i nie spóźnić się ze spłatą raty.  

Kredyt odnawialny – limit w koncie. Jest to bardzo elastyczny rodzaj kredytowania przez bank. W zależności od potrzeb, a także od zdolności kredytowej, bank przyznaje nam pewną kwotę dodatkowego limitu, z którego możemy korzystać co miesiąc. Wykorzystany limit uzupełnia się, gdy na nasze konto wpływają jakiekolwiek środki. Odsetki od wykorzystanej kwoty są naliczane za dany dzień co powoduje, że koszty takiego limitu są stosunkowo niskie, gdy korzystamy z niego rozsądnie. Jeżeli limit wykorzystany jest w całości jesteśmy zobligowani przez bank do spłaty określonej kwoty odsetek. Limity w kontach przyznawane są na dany okres z możliwością przedłużenia. Jest to jednak ściśle określone przez bank. Wysokość odsetek można wyliczyć poprzez kalkulator odsetek bankowych. 

Karta kredytowa. To najgorsza możliwa forma kredytowania. Pomimo, że jest reklamowana jako najbardziej przydatna i elastyczna forma płatności internetowych to jej zalety nie do końca są prawdziwe. Bardzo łatwo wciągnąć się w zadłużenie korzystając z karty kredytowej. Posiadając przy sobie permanenty dostęp do określonej gotówki, łatwo nam ulec pokusie zbędnych zakupów. Spłata karty kredytowej następuje w określonych kwotach, które stanowią pewien procent wykorzystanej kwoty. Następuje ona z miesiąca na miesiąc pomniejszając wykorzystany limit.