Projektory multimedialne – co warto o nich wiedzieć?

Projektor multimedialny, potocznie zwany rzutnikiem, jest to urządzenie służące do wyświetlania obrazu na ekranie na podstawie otrzymywanego sygnału. Do niedawana urządzenia te kojarzone były z uczelniami, szkołami czy biurami, gdzie wykorzystywano je do wyświetlania wykładów czy prezentacji. Obecnie coraz częściej projektory używa się w domach, gdzie z powodzeniem mogą zastąpić nam telewizor.

Projektory dobrej jakości mogą sprawić, że poczujemy się jak w kinie na doskonałym seansie filmowym. Ale nie tylko, można je również wykorzystywać w połączeniu z konsolą do gier. Projektor multimedialny umożliwia rzucanie obrazu na bardzo duże przestrzenie, które w przypadku telewizora są praktycznie nieosiągalne.

Czym może zaskoczyć nas projektor multimedialny?

Każdy wie, jak wygląda rzutnik, jednak warto zdać sobie sprawę z tego jakie dodatkowe funkcje i opcje może posiadać projektor multimedialny. Jeżeli nie chcemy podłączać zewnętrznych urządzeń, warto wybrać wbudowany odtwarzacz multimedialny. Dobry rzutnik musi posiadać wyjścia sygnałowe, które będą współpracowały z zewnętrznymi urządzeniami. Najczęściej stosowane wejścia to: HDMI, RGB, DVI i component. Coraz więcej rzutników posiada wbudowany modem Wi-Fi oraz Bluetooth.

Projektor może posiadać zoom optyczny albo cyfrowy, dzięki czemu możemy powiększyć wybrany fragment obrazu. Najczęściej zoom jest obsługiwany za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Niektóre z rzutników mogą pracować w dwóch trybach – standardowym i ekonomicznym, gdzie przy tym drugim zużywa się mniej energii, zmniejsza się poziom hałasu, a także wydłuża się czas życia lampy.

Projektory multimedialne – na co zwrócić uwagę?

To, na jaki rzutnik się zdecydujesz, w głównej mierze zależy od Twoich indywidualnych wymagań. Jakość wyświetlanego obrazu zależy od lampy. Ważne jest by sprawdzić żywotność lampy jaką deklaruje producent. Wpływ na jej żywotność mają warunki otoczenia podczas pracy, a także intensywność użytkowania. Czas działania lampy może wydłużyć stosowanie ekonomicznego trybu pracy oraz systematyczne czyszczenie projektora.

Najnowsze projektory multimedialne mogą być tak małe, że bez przeszkód można zabrać je ze sobą w podróż,  a dodatkowo można ustawić dowolną wielkość obrazu, dzięki czemu można je wykorzystywać praktycznie wszędzie.

Jak dobrać projektor multimedialny do pomieszczenia?

Projektor multimedialny może być wykorzystywany w praktycznie każdym pomieszczeniu. Jeżeli w miejscu, w którym planujesz korzystać z rzutnika, jest dużo światła, należy wybrać urządzenie o większej jasności. By w warunkach domowych móc poczuć się jak w kinie, należy zadbać by pomieszczenie było całkowicie zacienione. Wielkość ekranu powinna być dostosowana do ilości osób w pomieszczaniu lub projektor należy umieścić w większej odległości od monitora, tak by móc się w pełni cieszyć seansem.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektora multimedialnego?

Wybierając projektor należy zwrócić uwagę na współczynnik kontrastu – im jest on wyższy, tym lepszy będzie obraz, zwłaszcza w jaśniejszych pomieszczeniach. Warto wybrać model o dużej żywotności lamp, najlepiej taki, który zapewnia co najmniej 5000 godzin świecenia, gdyż wymiana lampy może być bardzo droga, a co za tym idzie nieopłacalna. Jeżeli decydujesz się na projektor o niższej żywotności lampy, warto upewnić się czy oferowana gwarancja uwzględnia gwarancję na lampę.

Jaki projektor multimedialny do domu?

W przypadku projektorów używanych jako kino domowe, najważniejsze są trzy kryteria: jasność, rozdzielczość i współczynnik kształtu obrazu. Do oglądania filmów w dzień wystarczy projektor zapewniający jasność na poziomie 1500-2000 ANSI lumenów, ponieważ nie wymaga całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Do domowego użytku najlepiej sprawdzi się projektor panoramiczny HD ready, Full HD lub 4K, natomiast najbardziej popularnym formatem jest panoramiczny 16:9, który wykorzystuje całą powierzchnię projekcyjną, a dodatkowo daje wysoki komfort podczas seansów filmowych.