Dlaczego warto wybrać ekran do projektora?

Niestety bardzo często podczas wybierania idealnego projektora multimedialnego pomija się ekran projekcyjny. Co prawda, można się bez niego obejść i interesujące nas rzeczy wyświetlić na ścianie, jednak nie otrzymamy wtedy tak dobrego obrazu jak przy wykorzystaniu specjalnych ekranów.

Ekran do projektora jest co prawda dodatkiem, jednak użycie jego znacznie podniesie jakość wyświetlanych obrazów, dzięki czemu mając nawet gorszej jakości rzutnik, możemy otrzymać obraz w zaskakująco dobrej jakości. Co prawda, dobrze pomalowana ściana, na idealnie biały kolor może służyć za ekran, jednak użyte do jej malowania farby, niekoniecznie dobrze radzą sobie z odbijaniem padającego na nią światła.  Przez co, wyświetlany obraz może okazać się matowy i nie mieć nasyconych barw.

Ekran do rzutnika posiada specjalną warstwę, dzięki której jest większy kontrast, a także lepiej widoczne są kolory i poprawia się ostrość obrazu. Dlatego podczas zakupu projektora, warto zastanowić się również nad ekranem, tak by móc w pełni cieszyć się nowym sprzętem.

Rodzaje ekranów do projektora

Decydując się na ekran do rzutnika, warto zastanowić się, jaki sposób jego montażu będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Ze względu na sposób montażu wyróżnia się następujące rodzaje ekranów:

  • ekran ramowy,
  • ekran ścienny,
  • ekran wbudowany w sufit,
  • ekran na statywie.

Jeżeli decydujemy się na projektor, który będzie na stałe umieszczone w jednym miejscu, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie ekran również instalowany na stałe. Może być to sztywny ekran stały i w tym przypadku jest to instalowana na ścianie powierzchnia, która jest pokryta specjalnym materiałem odbijającym światło. Drugim rozwiązaniem jest elastyczny ekran stały, który jest instalowany pod sufitem, dzięki czemu może mieć o wiele większe rozmiary od ekranów przenośnych. Można wybrać opcję ekranu z silnikiem elektrycznym, dzięki czemu może wysuwać się zaraz po uruchomieniu projektora bądź też może być sterowany pilotem. Taka opcja, jest idealnym rozwiązaniem dla rzutników zainstalowanych na stałe pod sufitem w domu czy w salach wykładowych na uczelni bądź w szkole.

Przenośny ekran elastyczny może być na statywie stawianym na ziemi lub w formie rozkładanego standu. Co prawda, bardzo łatwo wprowadzić go w wibrację, jednak jego ogromną zaletą jest możliwość przewożenia go i instalowania w praktycznie każdym wybranym przez nas miejscu.

Ekrany o sztywnych ramach również posiadają elastyczną powierzchnię. Używa się ich najczęściej gdy potrzebujemy ekranu, który możemy wszędzie ze sobą zabrać, a te na statywie są zbyt małe lub zbyt chwiejne dla nas.

Jaki ekran wybrać?

Wybierając ekran do rzutnika, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

  • kąt widzenia –  jest to jeden z parametrów, jaki podaje producent. Warto wiedzieć, że im mniejszy kąt widzenia, tym większy parametr gain powinien posiadać ekran, dzięki czemu będzie mniej matowy.
  • powierzchnia projekcyjna – jest to najważniejszy parametr ekranu, ponieważ w zależności od tego z jaką powierzchnią mamy do czynienia, będzie zależało w jaki sposób będą podbijane kontrasty czy w jaki sposób będzie odbijane światło. Wyróżnia się następujące rodzaje powierzchni: Matt – Grey, Matt – White, Matt – White P, White – Ice oraz New Coral.
  • przejrzystość ekranu – powierzchnie projekcyjne naniesione na czarną warstwę PVC, powodują, że światło zza ekranu nie jest przepuszczane, natomiast jasne podkłady mogą przepuszczać światło, przez co w jasnych pomieszczeniach obraz może być słabo widoczny.
  • czarne ramki – ekrany mogą posiadać ramki wokół powierzchni projekcyjnej lub ich nie mieć. Jeżeli ekran nie posiada czarnych ramek wokół, możemy mieć problem z dopasowaniem obrazu. Co więcej, czarne ramki mogą pomóc ukryć ewentualne zniekształcenia.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Poszukując idealnego dla nas ekranu, warto wiedzieć, że ich cena może znacznie się różnić. Różnice w ekranach o takiej samej powierzchni projekcyjnej wynikają głównie z:

  • różnego rodzaju mocowań,
  • renomy producenta,
  • zastosowania lub niestosowania silnika elektrycznego,
  • rodzaju i klasy materiału z jakiego wykonany jest ekran i powierzchnia projekcyjna.