Leasing i aukcje – czy warto skorzystać z takiej opcji?

Istnieje szansa, aby kupić pojazd sprzedawany przez firmę, chociaż różnie się o taki autach mówi. Zanim zdecydujemy się kupić auto na aukcji po leasingu, warto się nieco więcej o tym dowiedzieć. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby dokonać odpowiedniego wyboru?

Fakty są takie, że poleasingowe pojazdy mogą być o wiele tańsze, niżeli te komisach lub od prywatnych osób. Nie dziwne zatem, że sporo osób często szuka takich możliwości. Kiedy na auto kończy się leasing aukcje są dla firmy szansą, aby odzyskać część pieniędzy.

Prawie nowe auto w niskiej cenie

Poleasingowe samochody to najczęściej auta posiadające od trzech do pięciu lat, stąd mogą one jeszcze długo komuś posłużyć. Mimo tego, że często mają dość spore przebiegi, ich ogólny stan jest często zadowalający. Trzeba pamiętać, że to auta regularnie serwisowane i sprawdzane.

Wiemy co kupujemy

Najczęściej, naprawami samochodów leasingowych zajmuje się ASO, a to gwarancja usług najwyższej jakości. Przebieg takiego pojazdu z pewnością będzie udokumentowany, a cała dokumentacja i historia serwisowania, jasna i przejrzysta. Kupując z auto z rąk prywatnych, często spotkamy się z ukrywanymi usterkami, a nawet ze zmniejszaniem przebiegu.

Czy to bardzo wysłużone auta?

Mówi się, że służbowe auta to te, które są dość mocno wyeksploatowane, jednak nie jest to zgodne z prawdą, a takie przypadki zdarzają się jak i w przypadku wszystkich innych pojazdów, nie tylko z aukcji poleasingowych.

Warto wiedzieć, że handlowcy i inni pracownicy, często otrzymują pojazdu segmentu B lub C. Auta tego typu faktycznie mogą być dość wysłużone, kiedy umowa leasingu dobiegnie końca. Wiadomo przecież, że przedstawiciele handlowi jeżdżą bardzo dużo.

Podzespoły dość szybko się zużywają jedna, jednak powodem nie jest sama jazda, a nieodpowiednie użytkowanie. Najbardziej widoczne jest to przy porysowanych elementach we wnętrzu, porysowanym lakierze i poprzecieranej tapicerce.

Samochody dla menedżerów to zazwyczaj lepiej wyposażone samochody wyższej klasy. To o wiele lepsze pojazdy, które nie są tak często użytkowane, jak te handlowców. Z uwagi na to, zarówno ich stan techniczny, jak i wizualny jest często o wiele lepszy.

Przed zakupem poleasingowego pojazdu…

Mimo tego, że na aukcjach poleasingowych trafia się sporo zaniedbanych pojazdów, nie warto kierować się stereotypami. Wśród wielu aut, można odnaleźć tam naprawdę wiele pozycji, godnych naszej uwagi.

W niektórych przypadkach, spotkamy się z samochodami, które posiadają nawet techniczną ekspertyzę, wykonaną przez podmiot zewnętrzny. Jeśli chcemy mieć jednak zupełną pewność co do stanu technicznego auta, można zweryfikować to w dowolnym warsztacie samochodowym, jednak zaleca się zapytać o to zaufanego eksperta.

Dzięki spojrzeniu profesjonalisty, możliwa będzie ocena kondycji ogumienia, zawieszania oraz układu przeniesienia napędu. Sprawdzi on też w jakim stanie jest lakier, silnik oraz rozrusznik. Grubość lakieru nie powinna być większa niż 0,5mm, gdyż w przeciwnym wypadku, może oznaczać to poważną kolizję w przeszłości. Obowiązkowo sprawdźmy też, jak wygląda historia serwisowania samochodu. Wiele dowiemy się z książki serwisowej na temat danego pojazdu.