Branża foto-wideo oczami młodych ludzi

Każdy młody człowiek zaczynając swoją przygodę w dorosłym świecie musi wybrać branżę, która się będzie zajmował. Jeden będzie budował domy i drogi, a drugi zajmował się internetowym marketingiem. Każdego czeka ten wybór i w każdej branży początki wyglądają trochę inaczej. Branża foto-wideo tak jak każda inna rządzi się swoimi prawami i trzeba je spełnić, aby zagrzać w niej miejsce na dłużej. Czy jest to proste? To zależy jak utalentowani jesteśmy i jak szybko się uczymy.

Początki

Początki nigdy nie są łatwe, prawda? Wszyscy kiedyś zaczynali, więc nie ma się co przejmować pierwszymi niepowodzeniami. Początkujący fotograf lub filmowiec zaczynając przygodę w tej branży powinien mieć ważną cechę – kreatywność. Bez tego nie ma co myśleć o sukcesie w tym rejonie. Jeśli jednak jesteśmy kreatywni, to możemy poszukać pierwszych kontaktów z branżą. Możemy zrobić to na wiele sposobów. Można zatrudnić się w lokalnej telewizji lub studiu fotograficznych i pobierać nauki od starszych i bardziej doświadczonych ludzi. Jest to dobre rozwiązanie, aby złapać podstawy i wynieść ważne wartości takie jak etyka pracy. W dodatku w ten sposób możemy złapać również doświadczenie w kontaktach z klientami oraz pracy z profesjonalnym sprzętem. Niestety często bywa tak, że takie instytucje pragną, aby ubiegający się o staż lub etat młody człowiek miał ze sobą pokaźne portfolio na miarę starego wyjadacza. Skąd młody człowiek ma je zdobyć? Otóż drugim sposobem zaczęcia przygody w ten branży jest zrobienie tego na własną rękę. Nie jest to łatwe, ponieważ nie mając profesjonalnego sprzętu ciężko jest zrobić prace, które zaciekawią przyszłych pracodawców. Jeśli jednak mamy sprzęt, to może zdarzyć się tak, że nie będziemy wiedzieli co z nim zrobić. Z tego powodu każdy nowy filmowiec lub fotograf powinien znaleźć sobie kogoś doświadczonego, kto będzie pełnił rolę „mentora” dla nas. Jeśli będzie trzeba to dobrze poradzi, pokieruje i ogólnie pomoże nam stawiać pierwsze kroki.

W końcu w środku

Kiedy już nam się udało przeniknąć do branży możemy tak naprawdę robić co chcemy. Jedynie nasza kreatywność nas ogranicza. Oczywiście oczekiwania klientów też są ważne, lecz do każdego zlecenia powinniśmy podchodzić tak samo kreatywnie i czasem puścić wodze fantazji. Klienci często lubią, kiedy ktoś wychodzi do nich z nowym i ciekawym pomysłem, więc zawsze warto coś wymyślić. Pamiętajmy jednak, że branża foto-wideo jest dość dynamicznie zmieniającą się branżą. Musimy pamiętać, że co chwilę wychodzą nowe sprzęty i musimy być na bieżąco z nowinkami technicznymi, ponieważ może się okazać, że ułatwią one nam naszą pracę. W dodatku musimy śledzić obecnie panujące trendy, aby wiedzieć czego się spodziewać podczas rozmowy z klientem i lepiej trafić w jego oczekiwania.

Czy jest to ciężka branża?

Tak jak każda inna. Konkurencja w tych czasach jest duża, więc walczyć trzeba. Pamiętajmy jednak, że dobra praca sama się obroni i zawsze wygra z niższymi cenami u nieznanego artysty. Praca w tej branży jest ciężka, więc też każdy filmowiec lub fotograf z doświadczeniem powinien się cenić. W końcu jest profesjonalistą.