Kiedy skorzystać z usług adwokata od spadku w Warszawie?

Kwestie spadkowe nie należą do najprzyjemniejszych aspektów prawa, gdyż zawsze wiążą się ze śmiercią bliskiej nam osoby. Mimo wszystko należy się nimi szybko zająć, szczególnie w niektórych określonych sytuacjach, o których powiemy nieco więcej w tym artykule.

Większości osób spadek kojarzy się z pewnym wzbogaceniem, jednak nie zawsze sprawa wygląda tak dobrze. Czasami jest wręcz na odwrót i niezbędna jest pomoc specjalisty w zakresie prawa, jakim jest adwokat spadek Warszawa. Prawnik taki pomoże nam uniknąć wszelkich niedogodności związanych z rzeczonym spadkiem lub, wręcz przeciwnie, ubiegać się o część spadku, która wcale nie została nam zapisana, jednak z prawnego punktu widzenia powinna się nam należeć. Chociaż kwestie takie jak zachowek, zrzeczenie się spadku, czy stwierdzenie jego nabycia mogą wydawać nam się zupełnie obce, to jednak musimy zatroszczyć się o to, aby były rozwiązane zgodnie z prawem. Uchroni nas to w określonych wypadkach przed ewentualną stratą spadku, w innych zaś przed jego przejęciem w momencie kiedy tego nie chcemy (na przykład w sytuacjach kiedy większą część spadku stanowią długi). Przyjrzyjmy się więc pokrótce najbardziej popularniejszym kwestiom, w których pomoc adwokata od spadku w Warszawie może być niezbędna, a przynajmniej będzie bardzo pożądana.

Jak adwokat od spadków może pomóc w kwestii zrzeczenia się spadku?

Zrezygnowanie z przyjęcia spadku jest dość częstą praktyką, gdyż jak wspomnieliśmy wcześniej, zdarza się, że sporą jego część stanowią długi. Czasami zmarły członek rodziny nie płacił regularnie rat kredytu lub została mu do spłaty jeszcze spora jego część. W takiej sytuacji zazwyczaj lepiej całkiem zrzec się spadku niż borykać się ze spłacaniem nie swoich zadłużeń. Szczególnie istotne jest to w przypadku kiedy długi takie są większe niż korzyści wynikające z otrzymania spadku. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok, musimy udać się do adwokata od spadku w Warszawie i skorzystać z jego pomocy. Zazwyczaj zawczasu przygotuje on wszelkie niezbędne dokumenty, które będziemy musieli podpisać w celu rezygnacji z przyjęcia spadku. Sama wizyta w kancelarii prawnej nie powinna trwać zbyt długo.

Zachowek – kwestia dla adwokata od spadków 

Innym dość istotnym elementem w procesie spadkowym może być ubieganie się o tak zwany zachowek. Zastanówmy się najpierw nad tym czym jest taki zachowek. Otóż czasami dochodzi do sytuacji, kiedy bliski członek rodziny postanawia zapisać w testamencie cały swój majątek osobie niespokrewnionej, takiej jak na przykład bliskiemu przyjacielowi, lub dalszemu członkowi rodziny. W takiej sytuacji najbliższa rodzina ma prawo ubiegać się o pewną część majątku zmarłego, czyli właśnie zachowek. Jeżeli tak jest w naszej sytuacji, pomoc adwokata od spadku w Warszawie będzie niezbędna, gdyż staranie się o uzyskanie prawa do określonej części majątku można uzyskać jedynie na drodze prawnej lub sądowej. Oczywiście, sytuacje takie nie należą do najprzyjemniejszych, jednak z pomocą dobrego prawnika mogą one być szybko zamknięte.