Automatyczna i półautomatyczna przecinarka taśmowa – najważniejsze różnice

W tym tekście wyjaśnimy najważniejsze różnice pomiędzy urządzeniami jakimi jest automatyczna i półautomatyczna przecinarka taśmowa. Poruszymy zarówno kwestię zastosowania, umiejętności operatora oraz przeznaczenia. Zapraszamy do lektury!

Automatyczne i półautomatyczne przecinarki taśmowe to urządzenia do zastosowania profesjonalnego. Ich klasa cenowa oraz możliwości sprawiają, że inwestycja w nie wskazana jest w fachowych warsztatach ślusarskich, produkcyjnych oraz rzemieślniczych. Sprzęty te nie mają zastosowania amatorskiego!

Półautomatyczne przecinarki taśmowe – większa kontrola, ale też szansa na błąd!

Najczęściej przecinarka taśmowa półautomatyczna przeznaczona jest do zastosowania w przypadku cięcia metalu. Sprawdza się przy obrabianiu precyzyjnym nawet metali ciężkich. Jej wszechstronność zależy od zastosowania odpowiedniej grubości, długości i szerokości taśmy, a także liczbie ząbków na elemencie służącym do cięcia.

Dlaczego przecinarka tego typu uznawana jest za półautomatyczną? Ponieważ proces obróbki nie jest całkowicie zintegrowany. Dla przykładu, jeżeli zastosowanie pilarki ma szeroki kąt (z różnicą nawet 100 stopni) to podczas zmiany łuku piły przez operatora, równocześnie zmienia się układ imadła oraz elementu roboczego, co ułatwia proces operatorowi.

Ten jednak może popełnić błąd, bo ustawienie kąta piły zależy nie od automatu a od człowieka.

Przecinarka taśmowa automatyczna ogranicza z kolei wpływ człowieka

W przypadku zaawansowanych, automatycznych przecinarek taśmowych, proces cięcia odbywa się całkowicie automatycznie, na podstawie wprowadzonych danych. Urządzenia te i ich zaawansowanie technologiczne ogranicza do minimum ingerencję człowieka w proces obróbki. Ustawianie kąta cięcia, imadeł, łuku podczas działania jest w pełni zautomatyzowane.

Warto zaznaczyć, że automatyczne przecinarki taśmowe są droższe od półautomatycznych, ale dają większą precyzję cięcia. Człowiek nie jest w stanie bowiem tak idealnie przyciąć materiału jak zaprogramowane urządzenie automatyczne.