Jak przebrnąć przez formalności związane z zakupem nowego mieszkania?

Jakie kroki powinniśmy podjąć, gdy zapadnie decyzja o zakupie mieszkania? To pytanie zadaje sobie z pewnością każdy, kto po raz pierwszy staje w obliczu zakupu mieszkania. Ty również należysz do tych osób? W takim razie poniższy artykuł jest dla Ciebie, gdyż podpowiadamy w nim jak przebrnąć przez formalności związane z zakupem mieszkania.

Jakie kroki powinniśmy podjąć na początku?

Wielu z nas nawet nie wie, jakie kroki podjąć, gdy podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania. Jest to zrozumiałe, w końcu mieszkań nie kupuje się zbyt często. Co w takim razie powinniśmy zrobić? Jakie kroki podjąć? Niektórzy pewnie zabiorą się za szukanie mieszkania, lecz zanim to zrobimy, warto ustalić, czego tak naprawdę szukamy. Czy mają to być mieszkania z rynku pierwotnego, czyli mieszkania olsztyn nowe, czy też mieszkania z rynku wtórnego, czyli tzw. mieszkania z drugiej ręki.

Dlaczego to takie ważne? Mieszkania z rynku pierwotnego to mieszkania nowe, czyli takie, które trafią do nas bezpośrednio po udostępnieniu do użytkowania. W chwili otrzymania kluczy, możemy zabrać się za jego przystosowywanie do swoich potrzeb. Mieszkania z rynku wtórnego, to mieszkania używane, które odkupujemy od kogoś i tutaj, by wprowadzić swoje zmiany, trzeba zainwestować w remont.

Poza tym musimy się zastanowić, jaki dokładnie metraż nas interesuje. Ile chcemy mieć pokoi, jaki rozstaw mieszkania nas interesuje oraz jaka lokalizacja. A gdy już uda nam się przez to przebrnąć nie zapominajmy o cenie. Przy ustalaniu budżetu na zakup mieszkania warto oszacować swoje oszczędności oraz sprawdzić, czy będziemy w stanie pokryć z nich transakcję. Jeśli zabraknie nam środków, powinniśmy też ustalić, czy zostanie nam udzielony kredyt.

W tym celu powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do wybranej instytucji finansowej, złożyć wniosek kredytowy i poczekać na decyzję. Jeśli zobowiązanie finansowe zostanie nam udzielone, możemy zabrać się za szukanie odpowiedniego mieszkania.

Gdzie szukać mieszkania?

Od razu nasuwa się kolejne pytanie – gdzie szukać mieszkania? Które miejsca są warte naszej uwagi? Wszystko tak naprawdę powinno zależeć od tego, z jakim miastem wiążemy swoją przyszłość. Jeśli okaże się, że nasz wybór padnie na Olsztyn, to właśnie na tym rejonie powinniśmy się skupić. To jednak wcale nie oznacza, że od razu musimy pędzić do Olsztyna i sprawdzać, jakie mieszkania na nas czekają.

Wychodząc naprzeciw nowoczesnemu klientowi, wielu sprzedawców mieszkań swoje oferty publikuje w sieci. Oznacza to, że możemy sprawdzić aktualne oferty mieszkań z dowolnego miejsca i w dogodnym dla siebie czasie. Jedyne, czego potrzebujemy, to urządzenia z dostępem do sieci oraz trochę wolnego czasu. Gdy już zdecydujemy, gdzie chcemy mieszkać, zawsze możemy skontaktować się ze sprzedawcą i umówić na spotkanie.

Zakup mieszkania a formalności

Jeśli uda nam się znaleźć odpowiednie mieszkanie, to pamiętajmy, by dopilnować wszystkich formalności związanych z zakupem. Co ważne, nie powinniśmy przekazywać zadatków na poczet zakupu bez odpowiednio sporządzonego aktu i potwierdzenia przez notariusza.