W jaki sposób działa flota samochodowa i jak można ten proces udoskonalić?

Dziś, prawie każda większa firma stawia na utrzymywanie i rozwój flory samochodowej. Chociaż na początku, kiedy pojazdów jest mało, zarządzenie nimi nie wiąże się z niczym skomplikowanym, wraz z ich przybywaniem, pojawiają się pewne trudności. Decydując się jednak na pewne rozwiązania, z pewnością uda się nam ten proces ustabilizować i usprawnić na tyle, że jej potencjał zostanie maksymalnie wykorzystany.

Dla skutecznej realizacji działań firmy, dobrze funkcjonująca flota samochodowa jest jednym z kluczowych elementów. Świadomi tego przedsiębiorcy, dokładają wszelkich starać, aby jak najbardziej rozbudowywać flotę, a do tego celu wykorzystują m.in. leasing samochodowy, a także wynajem długoterminowy. Są to rozwiązania, które niosą za sobą sporo dodatkowych korzyści dla firmy i nie chodzi tylko o niższe podatki i opłaty. Największą korzyścią jest zatem to, że znacznemu usprawnieniu ulega właśnie zarządzanie flotą samochodową.

Na czym polega odpowiednie zarządzanie flotą samochodów?

Pamiętajmy, że aby budować swą flotę, nie musimy decydować się na leasing, ponieważ zawsze możemy kupić auto za gotówkę lub na kredyt. Bez względu na to, jaka liczba pojazdów się w niej znajduje, należy wyznaczyć kogoś, kto będzie odpowiadał za obsługę floty. Taka osoba, która zarządza tym obszarem działań w firmie, zazwyczaj nazywana jest fleet menadżerem.

Duża liczba obowiązków sprawia, że jest to dość trudne zadanie. Składa się na nie chociażby kupno odpowiednich modeli samochodów, weryfikacji ich prawidłowego użytkowania, obsługa techniczna pojazdów oraz nadzór dotyczący stanu liczników. W wielu przypadkach, konieczna jest też piecza nad naprawą szkód oraz ich natychmiastowe zgłaszanie.

Obsługa floty pojazdów – w jaki sposób uda się nam ją usprawnić?

Okazuje się, że oddelegowanie pracownika do tego zadania to nie wszystko, ponieważ należy jeszcze zainwestować w skuteczny system, który pozwoli na kompleksowy monitoring samochodów. Dzięki wielu funkcjonalnościom systemy, będziemy mogli gromadzić i korzystać z danych, a wszystko to z jednego miejsca. System pozwoli na obserwację tras aut, dla weryfikacji tego, czy nie są one wykorzystywane do prywatnych celów. Pozyskamy wszelkie dane związane z eksploatacją pojazdów, na co pozwoli monitoring zużycia paliwa. Dojdzie także do kompletnego wyeliminowania pustych przebiegów, a wszystko dzięki ewidencji pojazdów.

Efektywne zarządzanie flotą pojazdów to nie tylko specjalistyczne narzędzia, ale również wiedza. Z uwagi na to, zadanie to warto powierzyć ekspertem np. z firmy leasingowej. Dojdzie do optymalizacji kosztów, a zauważymy to zwłaszcza pod względem napraw i serwisowania samochodów. Na uwagę zasługuje również fakt, że firma leasingowa zajmie się dosłownie wszystkimi procesami administracyjnymi, stąd spadnie zaangażowanie środków własnych. Pojazdy będą mogły być bezgotówkowo serwisowane w wielu renomowanych punktach, co jednocześnie będzie mogło być przez nas nadzorowane.