Uroginekologiczna fizjoterapia. Czym jest?

Żeby zrozumieć, czym jest uroginekologiczna fizjoterapia, musimy wiedzieć przede wszystkim, że jest to odpowiednia forma postępowania. Mówimy o postępowaniu zachowawczym w takich przypadkach jak te, które są związane z dysfunkcją mięśni w przeponie miednicy. Najczęściej spotyka się metody zachowawczego postępowania fizjoterapeutycznego, którymi są ćwiczenia terapeutyczne.

W jakich sytuacjach powinniśmy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Z konsultacji fizjoterapeutycznej powinny skorzystać wszystkie te kobiety, którym zależy na świadomej pracy z własnym ciałem. Wypada wyróżnić własne dno miednicy. Potocznie określa się je mianem mięśni Kegla. Otóż, fizjoterapia uroginekologiczna jest przewidziana także dla kobiet, które mają dysfunkcje, które dotyczą miednicy (tak zwane zespoły bólowe). Korzystanie z fizjoterapii uroginekologicznej jest także wskazane wtedy, kiedy u kobiety pojawiają się schorzenia kręgosłupa, te zaś przekładają się na komplikacje związane z miednicą. O tym powinny wiedzieć wszystkie kobiety i gdy tylko pojawią się pewne problemy, trzeba od razu zacząć działać. Wtedy odpowiednia fizjoterapia jest jak najbardziej wskazana. Na pomoc fizjoterapeuty mogą liczyć także kobiety w czasie planowania ciąży, w okresie okołoporodowym, a także poporodowym. Chodzi o planowanie zabiegu operacyjnego lub okresu, który występuje po zabiegu lub gdy pojawią się pewne dysfunkcje.

Jakie wyróżniamy przypadłości, dla których wymagana jest terapia?

Najczęściej spotykaną przypadłością, z jaką spotykają się fizjoterapeuci w gabinecie, są z pewnością te, które dotyczą układu moczowego. Wtedy jest problem z tak zwanym nietrzymaniem moczu. Również gdy występuje obniżenie narządu rodnego, na przykład macica lub pochwa lub także, gdy pojawił się rozstęp mięsni prostych w okolicach brzucha. O tym wszystkim powinniśmy wiedzieć i być świadomi problemu. Wtedy koniecznie trzeba temu zapobiec, udając się na fizjoterapię uroginekologiczną. Ta może rozwiązać wiele naszych problemów o czym mowa była wcześniej w artykule.

W jaki sposób zadbać o własne ciało po porodzie?

Na pewno musimy dobrze dbać o dno miednicy. Mocne oraz silne mięśnie to takie, które są dobrze ukrwione oraz unerwione. To przekłada się na odpowiednie trzymanie moczy, ale także poprawia jakość naszego życia seksualnego. Na ten problem często skarżą się młode mamy. Warto zadbać także o własny brzuch. Należy ocenić właściwy rozstęp mięśni oraz wdrożyć właściwą terapię, żeby uniknąć zabiegu operacyjnego. Teraz już wiemy, kiedy konieczne jest zastosowanie fizjoterapii zwanej uroginekologiczną. Musimy dbać o nasze zdrowie i nasz organizm możliwie jak najlepiej.