Śrutownice – czym są i do czego służą?

Komory śrutownicze (zwane również śrutownicami lub kabinami do śrutowania) to urządzenia służące do oczyszczania powierzchni przedmiotów o dużych wymiarach (np. konstrukcji stalowych, wagonów czy silosów) przy pomocy ścierniwa (np. metalowego śrutu) rozpędzanego przy pomocy sprężonego powietrza.

Jakie śrutownice wyróżniamy i jak działają?

Wyróżniamy śrutownice: wirnikowe, zawieszkowe, bębnowe i przelotowe:

Śrutownice wirnikowe: maszyna do śrutowania pozwoli na precyzyjne oczyszczenie powierzchni. Poprzez mechaniczne działanie pozbywamy się zniszczonych warstw, a odsłaniamy czysty metal. Cena śrutownicy uzależniona jest od indywidualnych potrzeb klientów.

Śrutownice turbinowe, zawieszkowe – hakowe:

Maszyna wyposażona w 2 wieszaki przytrzymujące części, poruszające się po szynie w kształcie litery Y. W czasie gdy operator wykonuje załadunek/rozładunek jednego wieszaka, drugi może być poddawany procesowi śrutowania.

Śrutownice bębnowe: to specjalistyczne urządzenia, za pomocą których wyczyścimy wiele rodzajów powłok farbiarskich i lakierniczych. Stanowią świetną alternatywę dla trudnego oraz długotrwałego ręcznego czyszczenia elementów o małych lub średnich gabarytach z korozji, zgorzelin, wypływek i nalotów.

Nowoczesne śrutownice wirnikowe z przenośnikiem podającym tzw. przelotowe: pozwalają praktycznie zautomatyzować proces oczyszczania powierzchni elementów metalowych. Wystarczy zapewnić transport detali na przenośnik, a maszyna umieści je w komorze, gdzie zostaną poddane obróbce.

Każdy wybierze z dostępnych rodzajów śrutownic coś dla siebie i do swoich potrzeb.