projektory

Projektory multimedialne – na co zwrócić przy wyborze odpowiedniego modelu?

Projektory multimedialne to coraz popularniejszy sprzęt, wykorzystywany już nie tylko w szkołach czy biurach, ale także w warunkach domowych. Potrafią zastąpić telewizor, tworząc efektowne kino domowe, dlatego można spotkać je już w wielu mieszkaniach. Jak jednak wybrać odpowiedni model projektora, żeby spełnił wszystkie oczekiwania?

Projektor do domu, biura czy szkoły?

Projektory multimedialne to bardzo przydatne urządzenia, cieszące się coraz większą popularnością. Dzięki nim można wyświetlać obraz na praktycznie dowolnej powierzchni, uzyskując dużą przekątną wyświetlania – w efekcie w niemal każdym wnętrzu można stworzyć z ich pomocą salę kinową, pozwalającą na wygodne obejrzenie filmu czy prezentacji multimedialnej. Z tego względu znajdują od lat zastosowanie w szkołach, na szkoleniach czy w biurach – można bowiem bez problemu wykorzystać jeden projektor w wielu różnych wnętrzach, swobodnie go przenosząc tam, gdzie aktualnie jest potrzebny.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele projektorów multimedialnych o różnych parametrach. Są dostosowywane do różnych warunków i oczekiwań, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem tego typu sprzętu.

Rozdzielczość projektora

Projektory multimedialne zapewniają obecnie szeroki zakres rozdzielczości – to ona odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu, dlatego im większy parametr, tym lepiej. Oczywiście modele z bardzo wysoką rozdzielczością będą droższe, dlatego warto dobrać odpowiedni sprzęt do warunków, w jakich będziemy z niego korzystać. Jeśli zależy nam po prostu na wyświetlaniu prostych prezentacji w biurze, wystarczy projektor ze średnią rozdzielczością. Jeśli natomiast chcemy stworzyć kino domowe i celujemy w dużą przekątną wyświetlania, lepszą jakość obrazu zapewni model o wysokiej rozdzielczości – dostępne są wersje nawet o zakresie do 4K.Do popularnych rozdzielczości projektorów zalicza się np. 1024 x 768, 1280 x 800 oraz 1920 x 1200.

Kolorystyka i kontrast obrazu

Aby obraz wyświetlany przez projektor był dobrze widoczny na białym ekranie lub ścianie, powinien odpowiednio oddawać nasycenie i kontrast kolorów. Jeśli materiały będą wyświetlane w ciemnym pomieszczeniu, np. posiadającym nieprzepuszczające promieni słonecznych rolety, można zdecydować się na sprzęt o przeciętnym wskaźniku kontrastu. Jeśli natomiast projektor ma być wykorzystywany również w jasnych wnętrzach, kontrast musi być spory, aby obraz był widoczny dla odbiorców. Najlepszą kolorystykę obrazu, wraz z dobrze nasyconą czernią, oddają projektory DLP nowej generacji. Dobrze nasycone kolory zapewniają też projektory LCD.

Rodzaj lampy do projektora

Projektory dzielą się przede wszystkim na rodzaj zastosowanego w nich źródła światła, dzięki któremu możliwe jest wyświetlanie obrazu na ścianie lub ekranie. Wykorzystywane są w nich lampy różnego typu, o różnym stopniu energooszczędności i żywotności. Najbardziej długotrwałym, a przy tym też najdroższym rozwiązaniem są projektory laserowe, w których źródło światła wytrzyma nawet do 30 tysięcy godzin pracy – są one zalecane wszędzie tam, gdzie projektor będzie bardzo często wykorzystywany. Tańsze są modele z lampami wysokociśnieniowymi, których żywotność wynosi od 6 do 15 tysięcy godzin pracy. Takie wersje zaleca się do wykorzystania domowego.

Wi-Fi i odtwarzacz treści multimedialnych

Warto zwrócić uwagę również na to, czy z urządzeniem można połączyć się poprzez Wi-Fi, co pozwoli na łatwe odtwarzanie na nim treści z komputera czy smartfona. Niektóre modele są również wyposażone w odtwarzacz treści multimedialnych, dzięki czemu można odtwarzać na nich dane zapisane na pendrive – dzięki temu nie trzeba podłączać do urządzenia komputera, co znacznie ułatwia obsługę projektora i zwiększa jego praktyczność. Modele posiadające taką funkcję sprawdzają się zarówno w biurach i szkołach, jak i w domowych warunkach, dlatego cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników.