Podstawowe zasady wyboru przedszkola – Wilanów, Mokotów, a może gdzieś indziej? – Dowiedz się, co jest istotne!

Nie da się ukryć, że wysłanie dziecka do szkoły, przedszkola lub żłobka to bardzo trudna decyzja dla rodzica. Istotne jest bowiem to, aby dana placówka spełniania wszelkie istotne wymogi. Mówi się o tym, że ważna jest zarówno lokalizacja, jak i sama miesięczna cena za pobyt dziecka. Jakie elementy będą zatem najważniejsze i co powinniśmy sprawdzić wybierając przedszkole?

Lokalizacja

Podczas poszukiwania przedszkola Wilanów może okazać się jedynym miejscem, które bierzemy pod wagę, gdyż zależy nam po prostu na tym, aby było blisko naszego domu lub pracy. Pamiętajmy, że duże znacznie ma właśnie to, czy placówka przedszkolna na którą postawimy będzie blisko miejsca pracy, czy też domu, gdyż w obydwu przypadkach spotkamy się z innymi zaletami.

Obok miejsca pracy

Przede wszystkim nie ma konieczności pośpiechu, aby odebrać dziecko i korki nie staną nam na przeszkodzie. Dodatkowo, nie spotkamy się z sytuacją, że maluch będzie przebywał tam zbyt długo, a w razie konieczności, szybko dotrzemy na miejsce. Co więcej, zarówno droga do przedszkola, jak i powrót, będzie dodatkowym wspólnie spędzonym czasem.

Obok domu

W sytuacji, kiedy przebywamy na urlopie lub zwolnieniu lekarskim, nie ma konieczności by specjalnie jechać, aby odstawić i odebrać dziecko. Jest to rozwiązanie, kiedy nie jesteśmy jedynym rodzicem, które odbiera pociechę. Dodatkowo, miejsce naszej pracy może szybko się zmienić.

Względy bezpieczeństwa

Pamiętajmy, że wejście do przedszkola powinno być dobrze strzeżone. Zamknięte drzwi z dzwonkiem, a sam teren placu zabaw odpowiednio ogrodzony i zabezpieczony przed obcymi. Zwróćmy uwagę, czy sprawdza się tam każdą wchodzącą osobę, a także czy dziecko ma możliwość samodzielnego wydostania się z posesji. Zweryfikujmy też to, ile osób liczą poszczególne grupy i ilu przypada na nich nauczycieli. Musimy posłużyć się własną intuicją, dlatego jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości powinniśmy porozmawiać z personelem, bądź po prostu rozejrzeć się za inną placówką.

Nauka w teorii oraz w praktyce

Istotne jest to, iż dobre przedszkole to nie jest tylko przechowalnia, ale przede wszystkim miejsce, gdzie dzieci mogą nawiązać relacje z rówieśnikami, nauczą się wartości i zachować społecznych, a także współpracy. Powinniśmy zatem wybrać taką placówkę, gdzie na pierwszym miejscu stawia się rozwój dziecka. Sprawdźmy dokładnie program dydaktyczny, a także metody realizacji wszelkich procesów nauczania. Istotny jest również plan dnia konkretnego przedszkola, a także zróżnicowanie zajęć i czas spędzany na świeżym powietrzu.

Kadra pracownicza, a szczególnie dydaktycy

Uznaje się, że renomowane przedszkole będzie mogło szczycić się swoimi pracownikami. Są to zdecydowanie najważniejsze osoby i to właśnie one odpowiadają za panujący tam klimat i budowanie więzi z dziećmi. Opiekunowie muszą posiadać niezbędne kwalifikacje i doświadczenie w pracy z dziećmi. Ich postawa powinna wzbudzać zarówno nasze zaufania, jak i maluchów. Ta musi być zatem w pełni empatyczna, wraz z natychmiastową reakcją na wszelkie potrzeby dziecka. Podkreśla się również wzorową współprace na linii pracownik – rodzic. Jeśli wszystko przebiega tutaj bez zarzutu, wzrastają szansę na to, że dziecko uzyska komfort psychiczny i będzie prawidłowo funkcjonować w danej placówce.

Stołówka oraz jadłospis, z jakim spotkają się podopieczni

Poszukując cenionego i profesjonalnego przedszkola, musimy dobrze sprawdzić obecne tam menu. Po prostu sprawdźmy, jakimi metodami układa się tam jadłospis, a w szczególności to, czy dzieci otrzymują tam odpowiednie dawki owoców i warzyw, a także czy wszystkie posiłki są wystarczająco różnorodne i zbilansowane. W wypadku, kiedy nasze dziecko posiada alergię na pewną grupę produktów, sprawdźmy czy jego potrzeby zostaną uwzględnione. Nie mniej istotne będzie również podejście do gustów smakowych dzieci, gdyż duży nacisk, a wręcz zmuszanie do jedzenia, może mieć bardzo negatywny wpływ na to, jak będzie funkcjonować jego naturalnych mechanizm samokontroli łaknienia.