Największe zalety, zastosowanie oraz działanie – wszystko, co warto wiedzieć i iniekcji krystalicznej!

Kiedy dochodzi do podciągania gruntowej wody, na murach naszego domu mogą pojawić się zawilgocenia, a to zła wiadomość. W konsekwencji, może dojść do trwałego i poważnego uszkodzenia budynku. Koniecznością okazuje się być wtedy wykonanie osuszania ścian, np. za pomocą iniekcji krystalicznej. Zanim jednak postawimy na konkretną opcję, powinniśmy dobrze zapoznać się z jej charakterem.

Należy zacząć od tego, że iniekcja krystaliczna to wyjątkowo skuteczna metoda osuszania murów, a przy tym nie ma konieczności wstępnego osuszania budynku. Sposób ten w żadne sposób nie ingeruje w konstrukcję budynku, przy czym stosowane są tutaj rozwiązania, które uchodzą za wyjątkowo ekologiczne.

Iniekcja krystaliczna – zastosowanie

Niezależnie od tego, czy to nowy, czy może starszy budynek, w każdym wypadku zachodzi szansa, że na ścianach zacznie pojawiać się wilgoć. Sprawia to, że będą one osłabione, ale też niesie zagrożenie pojawienia się grzybów i pleśni. Dzieje się tak, kiedy izolacja jest mocno uszkodzona, ale również wtedy, kiedy nie ma jej w ogóle. Czasami, powodem będzie też nieprawidłowo działająca wentylacja, bardzo obfite opady deszczu, czy też wyjątkowo wysoki poziom wód gruntowych. W wypadku wymienionych sytuacji, może dojść do kapilarnych zawilgoceń, czyli po prostu do podciągania wody gruntowej przez ściany. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązaniem okaże się iniekcja krystaliczna.

Najprościej rzecz ujmując, jest to technologia, która sprawdza się podczas osuszania murów z zawilgoceń. Metoda ta sprawia, że pojawia się na nich blokada przeciwwilgociowa, nie naruszając przy tym konstrukcji. Ciecz kapilarna, to świetny środek do penetracji i krystalizacji, a celem jej jest uszczelnienie porów oraz kapilarów, które są mikrokanalikami materiału budowlanego. Dzięki temu, powstaje wyjątkowo szczelna warstwa, która bardzo skutecznie odcina podciąganie wilgoci z gruntu, tworząc izolację poziomą. Jako, że iniekcja krystaliczna jest rozwiązaniem niedrogim, stosuje się przy niej ekologiczne preparaty, a do tego jest metodą prostą – wykorzystuje się ją wyjątkowo często, kiedy tylko konieczne jest osuszanie budynków, mocno przesiąkniętych wilgocią.

Iniekcja krystaliczna – działanie

Iniekcja krystaliczna zakłada wstrzykiwanie specjalnych preparatów do muru, które w kontakcie z wodą krystalizują się, a tym samym zamykają kapilary. W konsekwencji, zamykane są drogi wód gruntowych. Stosowane do iniekcji krystalicznej płyny, tworzone są na bazie silikatów, które krystalizują się pod wpływem alkaicznych związków. Upewnijmy się, czy te nie wydzielają gazów i oparów szkodliwych dla zdrowia, aby mieć gwarancję bezpieczeństwa. Osuszanie ścian tą metodą nie jest drogie, a nawet same środki nie wiążą się z wysokim wydatkiem. W związku z tym, metoda ta jest wyjątkowo popularna, a szczególnie wtedy, gdy chodzi o ratowanie zawilgoconych murów.

Iniekcja krystaliczna i jej największe zalety

Iniekcja tego typu to jednocześnie metoda bardzo skuteczna, ale też i trwała. Dzięki niej, możliwe jest osuszanie murów ze wszelkich zawilgoceń, które pochodzą z wody gruntowej. Z uwagi na szereg walorów tego rozwiązania, stosowane jest ono na dużą skalę. Dodatkowo, możemy tak osuszać ściany różnego rodzaju, bez względu na to, jaki jest materiał budulcowy, ich grubość, a także zasolenie. Okazuje się, że metoda zyskuje na skuteczności, jeśli mury są bardziej zawilgocone. Zwykle podkreśla się tutaj prostotę tego rozwiązania, w kwestii jego wykonania. Brak tutaj konieczności naruszania fundamentów, a wszelkie prace przebiegają bardzo sprawnie. Sporym plusem okaże się też cena, co dotyczy nie tylko prac, ale też preparatów. Osuszanie murów przy wykorzystaniu iniekcji krystalicznej to metoda najtańsza na rynku, a jednocześnie najbardziej ekologiczna ze wszystkich.