Rzutnik czy telewizor – co wybrać?

Czasami zastanawiamy się nad tym, czy wybrać projektor czy też telewizor, a ceny tych drugich mogą być wyjątkowo wysokie, a te o sporej przekątnej szczególnie. Projektor może zaoferować nam znacznie więcej, a jednak jest to temat dość kontrowersyjny. Warto przeanalizować sobie zarówno wady, jak i zalety obydwu rozwiązań, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Dlaczego warto postawić na rzutnik zamiast telewizora?

Niska cena

Rzutnik posiada wiele zalet, jednak największą jest stosunkowo niska cena. Czasami wystarczy budżet o wysokości nieco ponad tysiąca złotych. Telewizor w tej cenie ciężko kupić, a dodatkowo nie będą one wielkie. Kiedy chcemy posiadać wysokiej klasy telewizor, należy przygotować się na około 3-4 razy większy koszt.

Kompaktowość

Co ważne, projektor może zmieścić się dosłownie wszędzie, a bez problemu przeniesiemy go do innego pomieszczenia. Jest to mobilny sprzęt, który możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, co nawet w wypadku przeprowadzki stanowi o wiele mniejszy problem, niżeli w wypadku telewizora.

Elastyczność

Kiedy planujemy zakup telewizora, konieczne jest dobranie odpowiedniej wielkości ekrany, zarówno do naszych wymagań, finansów, ale też umeblowania. Zwykle mowa tutaj o inwestycji na lata, przy obecnych aranżacyjnych możliwościach, jednak sytuacja może się zmienić. Projektory multimedialne nie generują takiego problemu. Postawimy go dosłownie wszędzie, a jego położenie możemy zmieniać. Im dalej ustawimy go od ściany, tym większy obraz otrzymamy.

Kontrargumenty…

Lampa i jego krótka żywotność

Projektor multimedialny to na pewno nie jest urządzenie, które nadaje się do długiej pracy. To sprzęt, który pozwala na oglądanie filmów i seriali kilka razy w tygodniu. Jeśli planujemy jednak przez kilka godzin dziennie oglądać programy telewizyjne, musimy liczyć się z tym, że może dość do awarii żarówki. Chociaż ich żywotność to od 5000 do 20 000 godzin, warto pamiętać, że to niewiele.

Dość niska rozdzielczość

Kupując rzutnik za nieco ponad tysiąc złotych, obraz jaki otrzymamy będzie posiadał najczęściej rozdzielczość 854×480, a warto wiedzieć, że obecnie spora część smartfonów może pochwalić się większą. Nic nam zatem nie da to, że stworzymy wielki obraz, jeśli ten będzie kompletnie niewyraźny i rozmazany. Taki sprzęt to raczej dobra opcja dla wyświetlania prezentacji, jednak jako alternatywa dla telewizora – zdecydowanie nie. Kiedy zależy nam zatem na projektorze, który zaoferuje nam obraz Full HD, gdzie wszystkie inne parametry także są zadowalające, musimy przygotować się na wydatek przynajmniej rzędu 3000 złotych.

Odpowiednie pomieszczenie dla projektora

Podczas wyboru rzutnika czy telewizora, bardzo ważny jest pokój, w którym zasiądziemy do seansu. Kiedy stawiamy na telewizor, musimy posiadać odpowiednie miejsce, aby go tam umieścić, a to często specjalna szafka. Często będzie to nawet powierzchnia, aby powiesić go na ścianie. W wypadku projektora opcje mamy dwie – projekcyjny ekran, lub też ściana. W przypadku tego drugiego rozwiązania, należy posiadać białą ścianę, lub chociażby jasną. Jeśli jednak chcemy uzyskać wyjątkowo duży obraz, konieczne będzie umieszczenie projektora odpowiednio daleko od ściany, co w ciasnym mieszkaniu będzie wyjątkowo trudne. Dodatkowo, pomieszczenia powinny być też odpowiednio zaciemnione, stąd kiedy do pokoju wpada nam dużo słońca, musimy zaopatrzyć się w rolety, szczególnie wtedy, kiedy korzystać zechcemy o różnych porach dnia.

Inna kultura pracy

Należy liczyć się z tym, iż korzystanie z rzutnika, często będzie mniej przyjemnym doświadczeniem, niżeli oglądanie telewizora. Szczególnie z uwagi na to, że jest to urządzenie, które podczas swej pracy może generować bardzo charakterystyczny hałas, którego natężenie sięga niekiedy 30 dB. Dodatkowo, sprzęt zwykle się szybko nagrzewa, a przed schowaniem go do walizki i przeniesienia w inne miejsce, wymaga schłodzenia.