Jak zmienić operatora sieci telekomunikacyjnej na telefonię VoIP?

Internet to nie tylko rozrywka i informacja, obecnie sieć internetowa służy także do komunikacji. Na czym polega fenomen telefonii internetowej? Czym różni się od zwykłego połączenia telefonicznego i jak wdrożyć takie rozwiązanie?

Czym jest telefonia IP?

Telefony IP służą do pracy z telefonią VoIP, która wykorzystuje transmisję głosu przez Internet. Z takiego rozwiązania można korzystać za pośrednictwem komputera, specjalnej aplikacji, którą ściąga się na smartfona albo przez telefon stacjonarny. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych telefonów stacjonarnych, bo są po prostu dużo wygodniejsze, jednocześnie tańsze. Telefony IP można podzielić na dwie grupy  – telefony stacjonarne podłączone do sieci LAN, a także telefony bezprzewodowe, które łączą się z dedykowaną bazą za pomocą protokołu DECT z bazą wpiętą do sieci LAN. Konfiguracja jest bardzo prosta i zazwyczaj jest pobierana automatycznie z centrali telefonicznej. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Ponieważ telefony IP mają wiele przydatnych i praktycznych funkcji. Na przykład bardzo pomocna jest identyfikacja dzwoniącego, na wyświetlaczu pojawiają się informacje o danym kliencie. Ciekawą funkcją jest także możliwość prowadzenia telekonferencji oraz rozmów wideo. Wszystkie telefony IP mają czytelny interfejs oraz najwyższa jakość dźwięku HD. Dzięki temu można prowadzić rozmowy na najwyższym poziomie.

Jaki telefon kupić?

Telefony IP to nowoczesny sposób komunikacji z klientami oraz partnerami biznesowymi. Wraz z pojawieniem się telefonii internetowej zmienił się rynek telekomunikacyjny. W końcu takie połączenia krajowe i zagraniczne są dużo tańsze od standardowego abonamentu u operatorów sieci telekomunikacyjnych. Wybierając telefon do biura, powinniśmy wybierać urządzenia najwyższej jakości, które będą oferować dużo dodatkowych funkcji i dobrej jakości dźwięk. Oczywiście nie jest powiedziane, że trzeba wymieniać od razu cały sprzęt na nowy, równie dobrze można użyć specjalnych adapterów typu Cisco spa112 które pozwalają skorzystanie z usług dostawcy VoIP. Nie trzeba wymieniać wszystkich urządzeń w biurze, co pozytywnie wpływa na finanse przedsiębiorstwa. Adapter Cisco spa112 ma dwa porty, które można podłączyć do dwóch urządzeń analogowych np. telefonu stacjonarnego i faksu. W ten sposób można dostosować wyposażenie firmy do nowej sieci internetowej. Cisco spa112 to sprzęt zaawansowany technologicznie, który jest funkcjonalny, zapewnia stabilne połączenie ze wszystkimi użytkownikami sieci.  To najlepszy sposób, aby w szybki i niedrogi sposób wdrożyć technologię VoIP do swojej firmy.

Jak widać zmiana operatora na usługi VoIP wcale nie jest zadaniem drogim czy skomplikowanym, dlatego bez wątpienia warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Dzięki temu można usprawnić działanie firmy, co więcej zaoszczędzić sporo pieniędzy.