Izolacja budynków – kiedy stosować?

Izolacja budynków to szansa dla wielu obiektów budowlanych.

W przypadku, kiedy chcemy, aby izolacja murów spełniała swoją rolę, musi być ona wykonana precyzyjnie oraz przy wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań, jakim jest izolacja budynków.

Najlepiej, jeśli wykorzystamy metody, które cieszą się popularnością oraz znajdują szerokie zastosowanie. Takim właśnie rozwiązaniem jest iniekcja murów, zwana też iniekcją ciśnieniową oraz iniekcja krystaliczna. Iniekcja krystaliczna to dość stara metodą izolacji, która jest wykorzystywana coraz rzadziej. Bardziej skuteczna jest niewątpliwie iniekcja ciśnieniowa, która gwarantuje wieloletnią ochronę przed wilgocią oraz wodą gruntową. Przy tej metodzie nie ma też konieczności okresowego powtarzania czynności izolujących.

Izolacja budynków jest możliwa za pomocą specjalnych preparatów, które wprowadza się w strukturę materiału pod odpowiednim ciśnieniem, których to cząsteczki podczas wiązania absorbują wodę. Ta metoda jest skuteczna i zapewnia trwały efekt. Iniekcja ciśnieniowa to z kolei technologia ekologiczna, która jest prosta w zastosowaniu. Jak doskonale wiadomo, problemy zawilgocenia na ścianach mogą pojawić się w różnego rodzaju budynkach. Najczęściej zawilgocenia występują w przypadku starego budownictwa, ale zdarzają się również w nowych budynkach. Izolacja a jeszcze bardziej iniekcja – to jedna z najlepszych i najbardziej skutecznych metod, dzięki których można osuszyć mury. Iniekcja metodą ciśnieniową jest w ostatnim latach niezwykle popularna, gdyż największą jej zaletą jest możliwość odtworzenia hydroizolacji pionowej oraz poziomej, Nie ma też konieczności odkopywania fundamentów.

Iniekcja ciśnieniowa wiąże się z oszczędnościami finansowymi i czasowymi. Ta właśnie metoda polega na wywierceniu w murze otworów, których średnica nie jest duża. Do każdego z tychże otworów wprowadza się paker, przez które są wtłaczane pod ciśnieniem różne substancje. Najczęściej są to żywice epoksydowe bądź też poliuretanowe, które mają właściwości mocno uszczelniające. W przypadku zastosowania tej metody świetnie sprawdzą się też żele akrylowe. Dobór materiałów. Które będą wykorzystane do izolacji ciśnieniowej muszą być ściśle uzależnione od stopnia zwilgocenia ścian, rodzaju materiałów budowlanych oraz zakresu prowadzonych działań (naprawa, odbudowa). Praktycznie mamy możliwość wybierania pośród różnego rodzaju materiałów iniekcyjnych, jak również z różnych rodzajów pakerów, dostępnych z zarówno iniektorów plastikowych oraz stalowych. Plastikowe sprawdzają się w iniekcji niskociśnieniowej, natomiast metalowe – w iniekcji wysokociśnieniowej.

Ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór materiałów. Właśnie za sprawą tego, iniekcja ciśnieniowa nadaje się nie tylko do wykonywania hydroizolacji oraz zabezpieczania i wypełniania nieszczelności, ale też do naprawy i wypełnienia rys i pęknięć, gniazd żwirowych czy też przejść rurowych. Metoda ta sprawdza się nie tylko w przypadku widocznych uszkodzeń, ale też w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z rysami oraz porami. Dzięki tej właśnie metodzie mamy możliwość pozbycia się wszelkich występujących w murze pustek oraz dylatacji. Izolacja budynków pozwala na wzmocnienie konstrukcji oraz stabilizację gruntu. To właśnie od nas zależy, jaką metodę izolacji wybierzemy. Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim powinna być ona dostosowana do poziomu zawilgocenia oraz rodzaju budynku. Warto więc się dobrze zastanowić, i wybrać najlepszą z dostępnych metod, aby izolacja była skuteczna i trwała. Cena jest w tym przypadku rzeczą drugorzędną, ważne, aby izolacja spełniała swoje zadanie.