Czym są preferencje stawki celnej?

Planujesz przewóz towarów zza granicy, które w późniejszym czasie chcesz wprowadzić do obrotu w kraju? W takim razie koniecznie zapoznaj się z Unijnym Kodeksem Celnym wprowadzonym w życie 1 maja 2016 roku. Znajdziesz w nim między innymi informacje na temat klasyfikacji celnej towarów. Nie możesz również przejść obojętnie obok preferencyjnych stawek celnych.

Najważniejsze informacje o taryfie celnej

Zanim dowiesz się czym są preferencje w kwestiach związanych z odprawą celną, musisz poznać termin taryfy celnej. Jest to nic innego jak usystematyzowany w odpowiedni sposób wykaz towarów, które są oznaczone kodami z przypisanymi do konkretnych stawek zależnych. To właśnie dzięki taryfie celnej wiesz ile wyniesie Cię opłata celna. Taka wiedza pozwala na podejmowanie pewnych ruchów w przedsiębiorstwie opierającym się na sprzedaży importowanych towarów. Jednak istnieje jedna kwestia, która może Cię zmartwić. W świetle polskiej taryfy celnej ten sam produkt może być obłożony stawką celną o różnej wysokości. Jest ona zależna w głównej mierze od kraju pochodzenia konkretnego towaru. W tym momencie warto już wspominać o preferencji celnej.

Rodzaje stawek celnych

Jeśli planujesz importować towar, koniecznie musisz zapoznać się z rodzajami stawek celnych. Dzięki tej wiedzy wysnujesz zależności, na podstawie których określić jakie wyroby warto zamawiać i na które kraje postawić. Stawki celne dzielimy na: stawki celne autonomiczne, konwekcyjne, preferencyjne oraz stawki obniżone. Jeśli chodzi o stawki preferencyjne – są one stosowane w odniesieniu do towarów pochodzących z krajów rozwijających się lub najmniej rozwiniętych.

Z kolei samo pojęcie takie jak preferencje celne oznacza nic innego jak politykę różnicowania wysokości ceł w odniesieniu do produktów pochodzących z różnych grup krajów. Wiedza na temat taryf celnych pozwoli Ci podejmować świadome, a przede wszystkim trafne decyzje w firmie zajmującej się sprzedażą importowanych z zagranicy towarów.