Aparat na zęby metalowy – czy warto się na niego zdecydować?

Aparat na zęby metalowy to najbardziej klasyczny z aparatów ortodontycznych. Choć dostępne są już nowocześniejsze zamienniki, wciąż cieszy się dużą popularnością i wiele osób decyduje się na leczenie wad zgryzu właśnie za jego pomocą. Czy warto wybrać właśnie taki model?

Metalowy aparat na zęby – skuteczność

Aparat na zęby metalowy to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia wad zgryzu. Składa się on z zamków umieszczanych bezpośrednio na zębach, ligatur oraz łuku ortodontycznego. Łuk, przytwierdzony do zamków za pomocą ligatur, wywiera odpowiednią siłę na zęby, nakierowując je w odpowiednie miejsca – dzięki temu możliwe jest wyprostowanie zgryzu i nadanie mu pożądanego wyglądu.

Ta metoda sprawdza się u każdego – stosuje się ją zarówno u dzieci, jak i dorosłych oraz osób starszych. Z wiekiem leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego trwa dłużej, jednak nadal jest możliwe i przynosi najlepsze efekty. Można stosować ją nawet w przypadku zaawansowanych wad zgryzu – aparat można dowolnie dopasować do zębów i wyleczyć z jego pomocą również poważne problemy z ułożeniem zgryzu.

Jak wygląda leczenie z pomocą aparatu ortodontycznego?

Metalowy aparat na zęby zakłada się w gabinetach ortodontycznych. Przed ich założeniem konieczne jest wyleczenie zębów, lekarz sprawdzi także, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu. Często trzeba zdecydować się na ekstrakcję ósemek, które mogą przeszkodzić w prostowaniu pozostałych zębów.

Przy zakładaniu aparatu metalowego, lekarz przykleja zamki do zębów za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. Następnie zakłada ligatury, do których przymocowuje łuk ortodontyczny. Jest on odpowiednio naciągnięty, aby powodował właściwy nacisk na zęby, nakierowujący je w odpowiednie miejsca w szczęce. Można założyć stały aparat ortodontyczny jedynie na górny lub jedynie na dolny łuk zębowy, w zależności od potrzeb i decyzji pacjenta. Najczęściej zaleca się założenie aparatu oba łuki, aby otrzymać idealnie proste zęby i estetyczny uśmiech.

Noszenie aparatu nieodłącznie wiąże się z częstymi wizytami w gabinecie ortodontycznym – co kilka tygodni lekarz musi poprawić naciągnięcie łuku oraz skontrolować, czy leczenie przebiega zgodnie z planem. Dzięki temu progres może postępować bez zakłóceń, a pacjent w przewidywanym terminie będzie mógł zdjąć aparat.

Leczenie aparatem ortodontycznym może trwać od 12 do 30 miesięcy, w zależności od zaawansowania wady zgryzu. Najczęściej, przy standardowych problemach z ułożeniem zębów, leczenie trwa około 2 lat.

Aparat na zęby metalowy – czy warto go wybrać?

Aparat ortodontyczny metalowy to tradycyjne rozwiązanie – jest wykonany z nierdzewnych materiałów wysokiej klasy i zapewnia skuteczne leczenie. Obecnie dostępne są również inne wersje aparatów, w tym kryształowe i porcelanowe, jednak różnią się one jedynie aspektem wizualnym i ceną. Aparat metalowy jest najbardziej widoczny, dlatego osoby decydujące się na takie rozwiązanie muszą zaakceptować ten fakt. Jest jednak także najtańszą opcją, dlatego wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Wielu osobom nie przeszkadza fakt widoczności aparatu – często jest to efekt wręcz pożądany i podkreślany np. przez kolorowe ligatury.