Zasuwa do drzwi – zabezpieczenie wejścia w każdym wnętrzu

Zasuwa do drzwi, kiedyś niezwykle popularne zabezpieczenie domu lub biura przed otworzeniem wejścia od zewnątrz, obecnie znowu wraca do łask. Pozwala zarówno dodatkowo ochronić mieszkańców przed niechcianym najściem, jak i stanowi atrakcyjną dekorację każdego skrzydła. Jakie modele są obecnie dostępne na rynku i czy warto zainwestować w takie okucie?

Zasuwa do drzwi stanowi podstawowe zabezpieczenie skrzydła drzwiowego przed otworzeniem go z zewnątrz. Z tego względu może być dodatkową ochroną przed włamaniem w przypadku drzwi zewnętrznych w domu, mieszkaniu czy biurze. Może zostać zamocowane również jako zamknięcie w drzwiach od toalety, jeśli nie posiadają one standardowego zamka. Zasuwkę można także wykorzystać w przypadku zewnętrznego zamknięcia drzwi przy obiektach, które nie wymagają szczególnej ochrony, np. szopki na drewno w ogrodzie.

Zasuwa jest prosta w użyciu i znacznie zwiększa bezpieczeństwo – sprawdza się szczególnie w przypadku drzwi, które nie mają wmontowanego dodatkowego zamka wewnętrznego, uniemożliwiającego otworzenie drzwi od zewnątrz kluczem, kiedy jest zamknięty.  Okucie tego typu zazwyczaj jest wykonywane z bardzo wytrzymałych materiałów, jak stal nierdzewna czy mosiądz, można także znaleźć modele ocynkowane i zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych, co pozwala na ich mocowanie również na zewnątrz. Dodatkowo zasuwy do drzwi są proste w montażu, zazwyczaj można je zamocować do każdych drzwi i ościeżnicy, tworząc solidny zamek wewnętrzny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zasuwę do drzwi?

Przy wyborze odpowiedniej zasuwy do swoich drzwi warto przede wszystkim wziąć pod uwagę miejsce, w którym ma ona zostać założona oraz funkcje, jakie ma spełniać – jeśli będzie jedynie zamkiem zabezpieczającym drzwi przed otwarciem się, np. w przypadku furtek bez klamki i innego zamka, wystarczy prosty mechanizm, wykonany z materiału odpornego na działanie wilgoci. W przypadku zamka wewnętrznego, który ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie drzwi przed włamaniem czy niechcianym najściem, warto zainwestować w mocniejszy mechanizm, wykonany z bardzo trwałych, solidnych materiałów. Warto wybierać okucia od sprawdzonych producentów – dzięki temu zasuwy do drzwi będą niezawodne. Ponadto, na rynku mamy duży wybór modeli o różnym designie i kolorystyce, co pozwoli na dobranie opcji odpowiedniej do danego wnętrza – od najprostszych, srebrnych, po czarne lub malowane na inne kolory, posiadające ciekawe formy. Dzięki temu można znaleźć wersję, która będzie odpowiadała pod każdym względem – zarówno estetycznym, jak i funkcjonalności i trwałości.