Wycinanki kurpiowskie ozdobą każdego domu

Kurpiowskie wycinanki maja bardzo długą tradycję. Pięknie wyglądają, cieszą oko. Jednocześnie sposób ich wykonania jest bardzo trudny i czasochłonny. Oryginalne wycinanki kurpiowskie tworzone są przez rękodzielników, często mistrzów tego fachu. Dziś wycinanki kurpiowskie i inne regionalne produkty powracają do łask.

Wycinanka kurpiowska – czym się charakteryzuje?

Wycinanki kurpiowskie to bardzo specyficzny rodzaj wycinanek. Chociaż wyróżnia się siedem najważniejszych rodzajów wycinanek (łączy się je z regionem wytwarzania), to ta kurpiowska, oprócz łowickiej,  jest najbardziej wyjątkowa. Dlaczego? Ponieważ wycinanki tego typu występowały bardzo licznie w Polsce, bez względu na zamożność rodziny. Miała na nie wpływ także kultura żydowska.

W kurpiowskich wycinankach dominują leluje, gwiazdy oraz kolorowe wyklejanki z różnymi motywami. Lelujami nazywane są wycinanki w formie drzewek wychodzących z wazonów. Mogą być bardzo kolorowe, ale też stonowane, w jednym kolorze. Na wycinankach często znajdują się takie motywy jak paw, kogut czy jeździec na koniu.

Wycinanka ozdobą wnętrza

Bez względu na rodzaj wnętrza i jego wykończenie, coraz częstszym motywem ozdobnym są wycinanki kurpiowskie, łowickie lub inne motywy regionalne. Od kilku już lat obserwuje się duże zainteresowanie takimi przedmiotami. Jednak, w większości sklepów sprzedawane są produkty wytwarzane maszynowo. Aby kupić produkt wykonany ręcznie, oryginalny, trzeba znaleźć dobry sklep. Warto to zrobić, ponieważ w produkty wykonane ręcznie mają zupełnie inną trwałość. Są bardziej eleganckie, lepiej się prezentują.

Kurpiowskie wycinanki pięknie prezentują się w ramie. Powieszone na ścianie ożywią i wzbogacą każdą przestrzeń. Bez względu na to, czy jest ona urządzana w stylu klasycznym, czy nowoczesnym, wycinanki idealnie się wpasują. Wzory kurpiowskie umieszczane są nie tylko na wycinankach, ale także na innych przedmiotach. Jakich? Na przykład na talerzach, dzbankach, większej i mniejszej ceramice. Są też wyszywane na obrusach, makatach. Można znaleźć je na ubrankach do chrztu i na różnych ozdobach. Znajdują się także na pisankach i bombkach świątecznych.

Kto ucieszy się z prezentu – produktu regionalnego?

Regionalne produkty, pięknie zdobione i wykonywane przez mistrzów rękodzieła regionalnego, to także dokonały pomysł na prezent. Kto się z niego ucieszy? Może babcia lub mama? A może ciocia lub koleżanka, który lubi motywy regionalne? A może przyjaciel zza granicy lub rodzina, która od lat mieszka za granicą i nie odwiedza zbyt często kraju? Pięknym regionalnym prezentem można zrobić drugiej osobie dużą niespodziankę i zafundować jej wiele radości.

Wycinanki kurpiowskie – gdzie je kupić?

Gdzie kupić wycinanki kurpiowskie? Sklep z wycinankami kurpiowskimi i innymi produktami regionalnymi to dziś rzadkość. Zdarzają się jednak sklepy, w których asortymencie znajdują się wysokiej klasy produkty, tworzone ręcznie, a nie maszynowo, przez wykwalifikowanych rzemieślników. Rękodzielnictwo jest dziś jednym z zawodów, które odradza się na nowo. Zapotrzebowanie na tego typu produkty zwiększa się z roku na rok!

Co znajdziemy w sklepach z rękodziełem?

W dobrych sklepach z rękodziełem znajdziemy nie tylko wycinanki kurpiowskie, wycinanki łowickie i wycinanki z innych regionów Polski, ale także pięknie wykonaną i ozdobioną ceramikę. Oczywiście biżuterię ręcznie wykonana, fajki i tabakiery, produkty z gliny oraz z drewna i materiałów, obrusy, makaty, ubranka do chrztu i wiele, wiele innych, przepięknie zdobionych produktów.