Ubezpieczenie narciarskie – co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Kiedy okres zimowego szaleństwa zaczyna zbliżać się wielkimi krokami, my planujemy już pierwszy zimowy wyjazd, aby zjechać w końcu ze stoku na nartach lub na snowboardzie. To z pozoru niewinne spędzanie zimowe urlopu, może okazać się bardzo niebezpieczne, gdyż jak wiadomo – o wypadek na stoku nie trudno. Konsekwencje nieszczęśliwego wypadku mogą być bardzo poważne, a jeśli zależy nam na pełnej ochronie, powinniśmy zainwestować w odpowiednią polisę.

Nawet jeśli dobrze wiemy to, jaki zakres powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie, jego zakup to nie wszystko co należy mieć na uwadze. Koniecznie jest zatem określenie gwarantowanej sumy, a także dopełnienie kilku innych istotnych szczegółów.

Cel podróży

Gwarantowana suma powinna być dostosowana do kraju naszego wyjazdu, a konkretnie do kosztów leczenia, jakie w nim obowiązują. Co warto wiedzieć, w krajach zachodniej Europy z pewnością będą one wysokie, natomiast poza starym kontynentem, mogą one przyjmować astronomiczne sumy. Warto wiedzieć zatem, że pod tym względem taniej będzie na pewno na Słowacji niż w Austrii, natomiast minimalna gwarantowana suma kosztów leczenia za granicą, powinna wynosić 20 tysięcy euro.

Nasze doświadczenie…

Co jest oczywiste, każdy kto wybiera się na narty po raz pierwszy, będzie o wiele bardziej narażony na jakąkolwiek kontuzję, dlatego ubezpieczenie wyjazdowe musi być do tego dostosowane. Częste upadki mogą sprawić, że któryś w końcu zakończy się jakimś urazem. W takim wypadku, najlepiej jeśli ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, będzie opiewało o wyższą sumę gwarantowaną.

Nasz sprzęt do jazdy

Kiedy postanowimy, że narty wypożyczamy na samym stoku dowiedzmy się, czy są one ubezpieczone. Warto także do naszej polisy dodać ubezpieczenie sportowego sprzętu, a to ustrzeganie nas przed finansowymi konsekwencjami, kiedy np. zgubimy go, zniszczymy, lub też zostanie skradziony. Jeśli posiadamy własne narty lub deskę również warto je ubezpieczyć, a szczególnie wtedy, gdy do droższy sprzęt.

Sporty ekstremalne i podwyższonego ryzyka

Niektóre dyscypliny sportowe, mogą zostać uznane przez firmę jako ekstremalne, bądź też podwyższonego ryzyka, a w takim wypadku konieczne będzie, aby nasze ubezpieczenie podróżne zostało stosownie rozszerzone. W przeciwnym wypadku, ubezpieczalnia może nam odmówić pokrycia kosztów leczenia, a dodatkowo nie wypłaci nam oczekiwanego odszkodowania. Jeśli postawimy zatem na polisę ze składką dodatkową, obejmie wówczas bardziej ryzykowne sporty.

Aktywność poza stokiem

Ubezpieczenie zagraniczne musi być też odpowiednio dostosowane do tego, w jaki sposób będziemy się regenerować po całym dniu na stoku narciarskim. Kiedy mają być to wyłącznie wizyty w restauracjach, bądź te SPA, dodatkowa ochrona nie jest nam specjalnie potrzeba. Jeśli natomiast interesuje nas bardziej aktywne spędzanie czasu, które wiąże się z pewnym ryzykiem, warto przekonać się czy wszelkie zajęcia, które zamierzamy odbywać nie wiążą się z żadnymi rozszerzeniami polisy. Zazwyczaj takie informacje są dostępne w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.