Technologia i kable HDMI, czyli narzędzie z którego korzystamy, a wiemy o nich niewiele!

Nasza wiedza o kablach HDMI jest dość wąska, gdyż wpinamy je do swoich urządzeń i zwykle o nich zapominamy. Korzystamy z nich jednak codziennie, gdyż są to nie tylko telewizory, ale też projektory, konsole do gier, czy też monitory. Jest to dla nas zagadnienie dość obce, gdyż wydaje się nam, że nie ma to przełożenia na nic. Zazwyczaj nie wiemy jakiego typu przewód HDMI jest przez nas wykorzystywany, a ten może oddziaływać na sporo kwestii.

Technologia HDMI – przydatna wiedza!

Technologia HDMI jest czymś niezwykle rozbudowanym, jednak przeciętny użytkownik telewizora, czy też projektora, wiedzę o tym zagadnieniu opiera jedynie o kable HDMI. Skrót ten jest bardzo znany, jednak jego rozwinięcie już niekoniecznie. High Definition Multimedia Interface, oznacza po prostu multimedialny interfejs, który umożliwia transmisję wysokiej jakości wideo. Nie jest tak, że kabel HDMI pozwala jedynie na transmitowanie obrazu, gdyż podobnie jest z wielokanałowym dźwiękiem. Nie można mówić tutaj o żadnej innowacyjności tej technologii, gdyż ta funkcjonuje już kilkanaście lat. Posiada ona dużą liczbę zastosowań, co odzwierciedla lista sprzętów RTV, które z niej korzystają. Będą to chociażby telewizory, konsole do gier, ale też projektory. Każdy sprzęt może dzięki temu transmitować wideo i bardzo stabilnie działać.

Planujesz kupić kabel HDMI? Dowiedz się o nich jak najwięcej!

Odpowiednia dawka wiedzy o samej technologii HDMI, będzie doskonałą pomocą podczas wyboru samego kabla, a największą uwagę powinniśmy poświęcić standardowi. Lata rozwoju tej technologii dały nam kilka generacji interfejsu, w których prezentowana coraz to lepsze parametry dotyczące przesyłu danych.

Obecnie króluje standard HDMI 2.0, a ten funkcjonuje już od roku 2013. Pozwala on nam na uzyskanie jakości Ultra HD. Kolejno w latach 2015 i 2016, ukazało się HDMI 2.0a i HDMI 2.0b, a te obsługują technologię HDR.

Dziś, najwyższym standardem jest HDMI 2.1, jednak możemy również zdecydować się na HDMI Standard With Erhernet, opierający się na kanale sieciowym. Kiedy najważniejsze jest dla nas prędkość transmisji lub obsługa 3D, rozwiązaniem będzie HDMI High Speed. Warto wiedzieć, że istnieje jeszcze HDMI Automotive oraz HDMI C i D, jednak te przeznaczone są głównie do samochodów oraz urządzeń mobilnych.

Warto wspomnieć o kwestii długości przewodu, gdyż często deprecjonujemy ten istotny aspekt. Przed zakupem kabla, należy dowiedzieć się jaka odległość dzieli nasze urządzenia. O wiele lepiej wybrać nieco za długi, niż za krótki. Dodatkowo, specjaliści rekomendują wybór przewodów maksymalnie do 15 metrów.

Nie mniej istotna będzie również jakość materiałów, z których kable zostały wykonane. Najlepsze są zatem te, które wyprodukowana z miedzi beztlenowej, jednak i mieszanka stali z miedzią nie będzie o wiele gorsza. Z drugiej strony mamy również modele kabli HDMI, które tworzy się z aluminium i miedzy i właśnie tych zaleca się unikać, szczególnie z uwagi na niską wytrzymałość.