Szkolenia dla firm – czy warto je robić?

Jedni je uwielbiają i gdyby mogli, wciąż by się na nie zapisywali. Dla innych jest to przykra konieczność, a jeszcze inni zrobią wszystko, aby nie wziąć w nich udziału. Mowa o szkoleniach dla firm i pracowników. Wielu pracowników oraz właścicieli firm, ma bardzo różne zdanie na temat tego, czy warto przeprowadzać szkolenia i brać w nich udział. Niechęć do szkoleń często spowodowana jest złymi doświadczeniami. Jednak, szkolenia są bardzo wartościowe i naprawdę warto w nie inwestować.

Co dają nam szkolenia dla firm?

Szkolenia dla firm są ważne zarówno z punktu widzenia właściciela firmy (przedsiębiorstwa), jak i z perspektywy pracowników. Jedni i drudzy wiele zyskują na szkoleniach.

Korzyści właściciela firmy/firmy/przedsiębiorstwa

  • Lepiej przygotowana kadra pracownicza,
  • Możliwość wprowadzenia nowych usług, produktów na rynek,
  • Wyższe standardy pracy,
  • Większa sprzedaż i większe zyski dla przedsiębiorstwa,
  • Możliwość skorzystania z szeregu dofinansowań.

Korzyści pracownika

  • Poszerzenie swoich kwalifikacji,
  • Możliwość zdobycia awansu,
  • Możliwość podwyżki,
  • Uzupełnienie swojego cv,
  • Podniesienie własnych morale.

Najpopularniejsze szkolenia dla firm

Wśród najpopularniejszych szkoleń dla firm wyróżnić można szkolenia ze sprzedaży, marketingu oraz z zarządzania przedsiębiorstwem. To ostatnie skierowane jest przede wszystkim dla właścicieli firm i przedsiębiorstw. Warto bowiem pamiętać, że nie tylko pracownicy powinni się szkolić, ale również pracodawcy.

Natomiast, szkolenie z marketingu, czy szkolenie ze skutecznej sprzedaży – bez względu na to, chcesz nauczyć się sprzedawać produkty i usługi, które masz w ofercie od lat, czy wprowadzasz nowy produkt na rynek, szklenie podpowie Ci, jak szybko i skutecznie tego dokonać. Na szkoleniu dowiesz się również, jak udoskonalali standardy obsługi klienta i techniki.

Dofinansowanie szkoleń

Bardzo interesującą możliwością jest dofinansowywanie szkoleń. Niektóre firmy, zwłaszcza te najlepsze, które dbają o swoich kursantów, starają się współpracować z samorządami w celu możliwości zaoferowania dofinansowania na kursy. Pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizacje kursów rozwojowych to oczywiście duża szansa zarówno dla pracodawców jak i dla pracowników firm.

Jak odbywa się dofinansowanie szkoleń?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podjęła współpracę z województwami w celu dofinansowania szkoleń dla firm i pracowników. Dzięki dofinansowaniu, pracownicy mogą podnosić swoje kompetencje i kwalifikacje , mogą korzystać również z doradztwa. A jak odbywa się przyznawanie dofinansowania? Należy zgłosić się do firmy szkoleniowej, która posiada w swojej ofercie grupę szkoleń, z których firma może skorzystać. Wspólnie analizuje się potrzeby szkoleniowe i dopasowuje się oferty do możliwości dofinansowania. Następnie należy sporządzić wniosek do operatora wsparcia. W każdym województwie działa taka osoba – operator – którego zadaniem jest weryfikowanie wniosków i decyzja o przyznaniu środków o dofinansowanie. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, dofinansowanie zostaje przyznane i następuje realizacja usługi, a zatem szkolenia dla pracownika, właściciela firmy lub większego grona pracowników. Dofinansowanie nie jest pełne, jednak może wynosić nawet do 80% kosztu szkolenia. We wszystkich formalnościach i w wypełnianiu wniosków pomaga oczywiście firma szkoleniowa.

Czy warto?

Czy warto się szkolić? Oczywiście, że tak! Podnoszenie swoich kwalifikacji, zwłaszcza dziś, jest niezwykle ważne. Powinno na tym zależeć nie tylko pracodawcy, ale przede wszystkim pracownikom, którzy dzięki szkoleniom zyskują nowe kompetencje. To z kolei daje im możliwość awansu i zarobienia znacznie lepszych pieniędzy. Nie wolno zapominać również o wewnętrznym poczuciu spełnienia oraz satysfakcji, która także przekłada się na wydajność pracy oraz ogólne zadowolenie. Szkolenia biznesowe to naprawdę dobry pomysł dla każdego, kto chce rozwijać się zawodowo.