Systemy gaśnicze – które z nich wybrać?

Nowoczesne technologie mają znaczący wpływ na nasze codzienne bezpieczeństwo i chronią nas w różnego rodzaju sytuacjach. Najlepszym dowodem na to są innowacyjne systemy gaśnicze, z których można skorzystać z różnego rodzaju obiektach i które ugaszą pożar nawet bez konieczności interwencji straży pożarnej. Obecnie na rynku mamy do dyspozycji bardzo duża liczbę rozwiązań, dlatego też warto zapoznać się z tymi najważniejszymi i wybrać właściwie. Sprawdźmy, co będzie najlepsze dla Ciebie!

Jakie systemy gaśnicze mamy do wyboru?

Zanim przejdziemy do charakterystyki konkretnych rozwiązań, warto na samym wstępie zaznaczyć, że poszukując odpowiednich technologii, warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz nowoczesność – im nowsze i bardziej innowacyjne będą, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że sprawdzą się stuprocentowo w sytuacji zagrożenia. Dlatego też zawsze dokładnie sprawdź oferowane Ci rozwiązanie i wybierz takie systemy gaśnicze, które będą najskuteczniejsze w gaszeniu pożarów. A wśród tych najbardziej cenionych, mamy do wyboru przede wszystkim dwa rozwiązania:

  1. Systemy gaśnicze wodne, czyli instalacje tryskaczowe, zraszaczowe, pionowe i mgiełka wodna. Umożliwiają one gaszenie pożarów za pomocą wody w różnych stanach skupienia, która – jak powszechnie wiadomo – jest największym wrogiem ognia. Systemy tego typu opierają swoje działanie o różne rozwiązania, bardzo często korzystając z dysz rozmieszczonych w całym budynku. Zostają one uruchomione w momencie, kiedy dojdzie do wykrycia zagrożenia pożarowego i skutecznie ugaszą pożar.
  2. Systemy gaśnicze gazowe, czyli INERGEN, NOVEC-1230 czy FM-200 to rozwiązania będące alternatywą dla tych wodnych. Ich działanie opiera się przede wszystkim na odbieraniu ciepła oraz obniżaniu poziomu tlenu w powietrzu – dzięki temu przerywają reakcję spalania już na poziomie cząsteczkowym i powodują, że ogień nie jest w stanie się rozprzestrzeniać. Dzięki zastosowaniu gazów obojętnych, te systemy gaśnicze są w pełni bezpieczne dla człowieka, a w większości przypadków również dla środowiska.

Które z nich wybrać?

Nowoczesne systemy gaśnicze mają jedną wspólną cechę – są przede wszystkim niezwykle skuteczne w ujarzmianiu szalejącego żywiołu. Niezależnie od tego, czy postawisz na wodę, czy gaz, jeżeli system będzie automatyczny i oparty na nowoczesnych rozwiązaniach, możesz mieć pewność, że będzie skuteczny.

Są jednak sytuacje i miejsca, w których o wiele skuteczniejsze okażą się rozwiązania, w którym czynnikiem gaśniczym jest właśnie gaz. Mowa tutaj o tych wszystkich budynkach i pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko tego, że woda zniszczy znajdujące się wewnątrz urządzenia czy dokumenty. Może mieć to miejsce w serwerowni, rozdzielni elektrycznej, archiwum dokumentów czy muzeum – w tych miejscach warto więc wybrać NOVEC, INERGEN albo FM-200 – nie pozostawiają one bowiem żadnych odpadów i zanieczyszczeń, w związku z czym nie zniszczą mienia, znajdującego się w danym miejscu.

Wybierz również profesjonalny serwis PPOŻ!

Jeżeli chcesz, aby systemy gaszące pożary były skuteczne i zapewniły Ci stuprocentową satysfakcję, powinieneś również postawić na profesjonalny serwis PPOŻ, w którym pracują specjaliści i którzy będą w stanie doradzić ci najlepsze rozwiązanie, a następnie zaprojektować je i zamontować w Twoim budynku. Zwróć więc uwagę na doświadczenie, kwalifikacje, poprzednie realizacje oraz opinie na temat serwisu – dzięki temu zapewnisz sobie oraz innym użytkownikom budynku maksymalne bezpieczeństwo każdego dnia.