Prowadzić księgowość firmy we własnym zakresie, czy zlecić ją fachowcom?

Wydawać by się mogło, że prowadzenie własnej firmy to sama radość. W końcu pracujemy na swój sukces i sami jesteśmy swoimi szefami. Jednak jako właściciele firmy musimy mierzyć się z wieloma trudnymi decyzjami, a jedną z nich jest to, jak będziemy prowadzili księgowość. Lepiej zająć się nią we własnym zakresie? A może jednak postawić na wsparcie fachowców i to im powierzyć prowadzenie księgowości? Spróbujemy to ustalić w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Prowadzenie księgowości we własnym zakresie

Samodzielne prowadzeni księgowości niesie ze sobą szereg korzyści, a najważniejszą z nich są oszczędności. Dzięki temu, że będziemy prowadzili księgowość we własnym zakresie, to nie będziemy musieli ponosić żadnych kosztów za dodatkowe wsparcie. Co więcej, zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne cele, w tym na przykład na rozwój swojego biznesu. Jakby tego było mało, to wszystkie sprawy firmowe pozostają w naszych rękach i nie musimy tracić czasu na szukanie kogoś odpowiedniego, a trzeba przyznać, że wcale to nie jest takie proste zadanie.

Choć na rynku nie brakuje firm, które chętnie przejmą na siebie księgowość, to niestety nie każda z nich jest warta naszej uwagi, więc jeśli postawimy na samodzielne prowadzenie księgowości, to unikniemy stresu i straty czasu, ponieważ nie będziemy musieli nikogo szukać. Poza tym nikt tak nie zadba o naszą firmę, jak my sami. Doskonale wiemy, jak działa, jakie interesy prowadzi, czy jakie przynosi zyski. Tylko czy tak sprawnie pójdzie również nam księgowość warszawa? Czy będziemy w stanie zająć się odpowiednim udokumentowaniem wszystkich transakcji? Czy będziemy w stanie prowadzić ewidencję sprzedaży, księgi rachunkowe, czy księgi rachunkowe?

Czy poradzimy sobie z rozliczeniami miesięcznymi oraz rocznymi, czy sporządzaniem bilansów i innych raportów? Do prowadzenia księgowości we własnym zakresie potrzeba ogromnej wiedzy, którą dodatkowo trzeba na bieżąco uzupełniać. To jednak nie wszystko, ponieważ potrzeba także odpowiednich narzędzi, czy umiejętności, bez których trudno sobie poradzić z wszystkim zadaniami.

Dlatego samodzielne prowadzenie księgowości nie zawsze wychodzi na korzyść, zwłaszcza jeśli nie mamy o niej zbyt dużego pojęcia. Nawet przez swoje braki wiedzy możemy doprowadzić do poważnych problemów w firmie i narazić się na kary finansowe, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego, zanim zdecydujemy się na samodzielne prowadzenie księgowości, lepiej realnie ocenić swoje predyspozycje, a dopiero później podjąć decyzję.

Prowadzenie księgowości przez fachowców

Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie księgowości przez fachowców, to do naszej dyspozycji pozostaje profesjonalne biuro księgowe. Owszem jego usługi wiążą się z pewnymi kosztami, ale wystarczy sprawdzić, ile dokładnie nalicza za swoje usługi profesjonalne biuro księgowe, by szybko dojść do wniosku, że nie mamy powodów do narzekań. Tak niskie ceny to efekt tego, że profesjonalne biuro księgowe stara się dostosować do możliwości finansowych swoich klientów i zawsze oferuje uczciwą wycenę usług.

Ostatecznie poniesiemy niewielkie koszty, które będą zgodne z zakres usług. Jednak pomoc fachowców bywa nieoceniona, ponieważ w biurze księgowych czekają na nas wykwalifikowane i doświadczone osoby, które nie dość, że mają odpowiednią praktykę i wiedzę, to jeszcze korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań i programów księgowych. Dzięki temu również zarządzanie księgowością poszczególnych firm, czy też przesyłanie dokumentów, sprawozdań itp. przebiega bardzo sprawnie i bezproblemowo. Jakby tego było mało, to możemy liczyć na bardzo szeroki zakres usług, w tym również na kompleksowe wsparcie, co oznacza, że fachowcy mogą przejąć na siebie wszystkie zadania związane z księgowością naszej firmy.

Prowadzenie firmowej księgowości – we własnym zakresie, czy przez fachowców?

Co w takim razie robić? Prowadzić firmową księgowość we własnym zakresie? Czy jednak zdecydować się na profesjonalne wsparcie? Według nas odpowiedź na to pytanie jest formalnością, ponieważ widać, że to wsparcie biura księgowego wyjdzie nam na korzyść. Jednak ostateczna decyzja jak zawsze należy do każdego z nas.