Prawnik prawa pracy – jakie są jego obowiązki?

Prawo jest naprawdę obszerną dziedziną i nic dziwnego, że większość adwokatów w trakcie swojej kariery decyduje się na specjalizację w pewnym kierunku. Spora część znawców wybiera w tym celu prawo pracy, które również nie zamyka się w paru prostych dziedzinach. Czym dokładnie zajmuje się jednak prawnik prawa pracy?

Prawnik prawa pracy – pomoc dla pracodawcy, jak i pracownika

Kancelaria prawa pracy specjalizuje się głównie w przepisach i zasadach związanych z kodeksem pracy, a co za tym idzie wszystkim tym, co ma powiązanie z zasadami zatrudnienia. Poszkodowani pracownicy mogą na przykład zgłosić się do takiego punktu w sprawach dotyczących zaległych pieniędzy. Jeżeli firma, w której jesteśmy zatrudnieni nie wypłaca nam pieniędzy lub jest ich mniej niż jest zapisane w umowie, w takich kancelariach z pewnością uzyskamy pomoc najlepszych specjalistów. Ta sama sprawa tyczy się wszelkiego rodzaju premii lub bonusów, które były przewidziane we wcześniejszym okresie.

Jak jednak znaleźć najlepszych specjalistów wspomnianych wyżej? Trafienie na dobrą pomoc prawną nie należy do trudnych rzeczy, jeżeli wiemy, jak ją znaleźć. Jeżeli na przykład mieszkamy w stolicy Polski, wystarczy w dowolną wyszukiwarkę wpisać hasło „prawnik prawo pracy warszawa” i sprawdzić rzetelne strony specjalizujące się w rankingach kancelarii prawa pracy.

Wracając do głównego nurtu – w czym jeszcze pomoże nam adwokat? Przede wszystkim w sytuacjach, kiedy to zostaliśmy w pracy ofiarami dyskryminacji i mobbingu. Nadal jest to niestety spora część spraw, którą zajmuje się typowy adwokat prawo pracy. Warto również pamiętać o ewentualnych odszkodowaniach i zadośćuczynieniach w powyższych sprawach, a także w przypadku bezprawnego zerwania umowy ze strony pracodawcy.

Nie oznacza to jednak, iż pracodawca nie może również zgłosić się do kancelarii prawa pracy. Takie instytucje oferują bowiem naprawdę wiele usług dla przedsiębiorców. Ich paleta jest całkiem szeroka, dzięki czemu właściciele firm są w stanie liczyć na naprawdę kompleksową pomoc w każdej sprawie, która mieści się w kompetencjach biura.

Kancelaria prawa pracy a obsługa związków zawodowych

Niezwykle ciekawym, choć nie takim oczywistym przypadkiem jest z pewnością obsługa prawna związków zawodowych. Bez dwóch zdań są to organizacje niezwykle potrzebne dla utrzymywania praw pracowników na swoim miejscu. Związki te również potrzebują pomocy prawnej, a kancelaria prawa pracy, która ma zamiar liczyć się na rynku, powinna mieć taką usługę w swojej ofercie.

O co musi zadbać adwokat zajmujący się obsługą prawną związków zawodowych? Z najprostszych rzeczy z pewnością można wymienić prostsze, jak i bardziej złożone porady prawne, a także wszelkiego rodzaju opinie. Można również liczyć na pomoc w sytuacjach, gdy w firmie występują jakiegokolwiek rodzaju nadużycia i naruszenia praw pracowniczych. Kancelarie prawne specjalizujące się w prawie pracy mogą również pomoc w sprawdzaniu legalności i ewentualnemu zakwestionowaniu regulaminu zakładowego czy statutu firmy. Adwokat prawa pracy jest w stanie również reprezentować związek zawodowy w rozmowach z pracodawcą.

Dzięki wszystkim usługom, które są udostępniane związkom zawodowym przez kancelarie prawa pracy, są one w stanie zdrowo funkcjonować i wypełniać swoją rolę rzetelnie. Prawa pracowników są w stanie być właściwie chronione, a w razie sytuacji kryzysowych adwokaci są w stanie szybko i dokładnie interweniować w imieniu grupy pracowników.

Jak więc widać, kancelaria prawa pracy jest instytucją zajmującą się naprawdę szerokim spektrum różnych problemów prawnych – od totalnych podstaw, jak proste porady i opinie, jak i wytaczanie naprawdę grubych dział w stylu wystosowywania pozwów, upominania się o zaległe pieniądze czy obrona praw pracowniczych. Adwokat prawa pracy musi być obeznany ze wszystkimi zasadami i umieć odpowiednio je stosować na korzyść swoich klientów. To właśnie umiejętność dobrego wykorzystania przepisów na korzyść swojego klienta jest wyróżnikiem najlepszych prawników w tej dziedzinie.