Półfabrykaty do biżuterii – gdzie najlepiej je kupować?

Każdy twórca ozdób handmade zna wagę dobrych półfabrykatów do biżuterii. Jakie rodzaje tych akcesoriów są dostępne i gdzie najlepiej się w nie zaopatrywać, aby mieć dostęp do produktów najwyższej jakości?

Półfabrykaty do biżuterii – gdzie ich szukać?

Półfabrykaty do biżuterii są specjalnymi akcesoriami, które wykorzystuje się przy tworzeniu kolczyków, wisiorków, bransoletek oraz innych ozdób, najczęściej wykonywanych metodą handmade. Przede wszystkim mają one praktyczne zadanie – tworzy się z nich bazę pod biżuterię, która nadaje jej odpowiedni kształt, a przy tym sprawia, że ozdobę można wygodnie nosić. Choć półfabrykaty to szeroka grupa produktów, możemy wyróżnić kilka podstawowych ich grup, które służą przede wszystkim do zwiększenia funkcjonalności biżuterii, łączenia ze sobą jej poszczególnych elementów lub zwiększania jej wizualnej atrakcyjności.

Gdzie najlepiej kupować półfabrykaty? Największy ich wybór znajdziemy przede wszystkim w sklepach z akcesoriami do biżuterii. W takich miejscach dostępne są najróżniejsze typy półfabrykatów w różnych formach i stylach. Można przy tym liczyć na produkty wykonane z wysokiej jakości metalu lub srebra, pochodzące od sprawdzonych producentów związanych z tworzeniem biżuterii.

Rodzaje półfabrykatów do biżuterii

Jakie akcesoria do biżuterii mieszczą się w grupie półfabrykatów? Można podzielić je ze względu na zastosowanie na półfabrykaty do kolczyków, bransoletek oraz wisiorków.

Półfabrykaty do kolczyków to przede wszystkim klipsy, sztyfty oraz bigle do kolczyków. Są to specjalne zapięcia, dzięki którym można przewiesić biżuterię przez uszy. Zazwyczaj występują w formie wygiętych w różny sposób drucików, jednak dostępnych modeli jest bardzo dużo. Różnią się między sobą kształtem, a także sposobem zapięcia. Dobiera się je do kolczyków pod względem wielkości i kształtu ozdób, jednak wiele zależy od wizji twórcy.

Do tworzenia kolczyków wykorzystuje się także metalowe bazy, które nadają kształt przyszłej biżuterii. Mogą to być np. gotowe koła, które wystarczy ozdobić zgodnie ze swoją wizją, lub inne geometryczne kształty, wykonane z metalu lub srebra. Dzięki półfabrykatom tego typu tworzenie biżuterii jest znacznie łatwiejsze i pozostawia twórcom duże pole do popisu.

Półfabrykaty do bransoletek to szeroka grupa produktów, umożliwiających stworzenie bazy pod biżuterię tego typu. Wśród nich znajdują się łańcuszki, które często są podstawą bransoletek. Dostępne są łańcuszki o drobnych lub większych ogniwach, w kolorze srebra, złota lub miedzi. Można kupować je na metry, co ułatwia zaopatrzenie się w materiał na kilka sztuk biżuterii lub wykonanie całego zestawu ozdób.

Wykorzystuje się również często zawieszki do bransoletek. Są to ozdobne elementy, które można przywiesić np. do łańcuszka lub nawlec na rzemień czy ozdobny sznurek. Najczęściej są wykonywane z metalu lub srebra, mogą być pokryte kolorową emalią. Występują w ogromnej liczbie wzorów i kształtów – najpopularniejsze z nich przedstawiają motywy roślinne lub zwierzęce, litery oraz symbole, takie jak serca czy gwiazdki.

Ważne półfabrykaty do biżuterii to również zapięcia, które wykorzystuje się przede wszystkim do łańcuszków. Zapięcia stosuje się głównie przy bransoletkach i wisiorkach – pozwalają na zapięcie łańcuszka i wygodne zakładanie oraz zdejmowanie biżuterii. Mogą mieć różne formy i wykorzystywać różne mechanizmy – najbardziej popularne są modele typu karabińczyk lub w formie metalowego kółeczka, jednak można także znaleźć wersje z zapięciem szufladkowym, magnetycznym czy typu slide.

Półfabrykaty do wisiorków to również łańcuszki i potrzebne do nich zapięcia. Często stosuje się również metalowe bazy pod kaboszony – czyli specjalne elementy ozdobne, które uwypuklają ukryty pod nimi kolorowy wzór. Najczęściej są to okrągłe lub owalne bazy ze zdobionymi brzegami, w środek których można wklejać kaboszony o dobranym do nich rozmiarze.  Dostępne są też bazy w różnych kształtach, które można dodatkowo zdobić za pomocą np. koralików czy kryształków.