Najwyższa angielska klasa rozgrywkowa, czyli Premier League – najpopularniejsza liga na całym świecie?

Istnieje przynajmniej kilka lig europejskich, które pretendują do miana tej najlepszej, a jednym tchem można wymieć tutaj tą Włoską, Niemiecką, Hiszpańską, czy też właśnie Angielską. Mówi się, że to właśnie Premier League, jest zdecydowanie najbardziej emocjonującą ligą w Europie. Dla Brytyjczyków, piłka nożna nie jest jedynie sportem i rozrywką, to wręcz religia, a dni meczowe powodują, że oprócz stadionów, kibicami zapełniają się wszelkie puby oraz inne lokale, gdzie entuzjaści drużyn trzymają kciuki za swoich ulubionych piłkarza.

Angielskie rozgrywki piłkarskie to te najbardziej rozbudowane na całym świecie, gdyż niektóre regiony posiadają nawet 20 klas rozgrywkowych, a spora ich część to ligi zawodowe. Jeżeli chodzi o Premier League tabela tej ligi bywa zwykle najbardziej nieprzewidywalną. Rozsiani po całym świecie kibice angielskich drużyn, którzy doskonale znają również inne ligi europejskie twierdzą zgodnie, że to terminarz premier league jest tym najbardziej napiętym, a co za tym idzie, mecze mają największą intensywność.

W każdym kraju piłka nożna przejawia swój charakter, gdzie chociażby piłka włoska znana jest z defensywnego podejścia oraz kładzenia nacisku na taktykę. Hiszpańscy piłkarze znani są z wyjątkowo dobrego przygotowania technicznego, finezji oraz umiejętności indywidualnych, a omawiana Anglia wymaga od zawodników „żelaznych płuc” serca do gry i maksymalnego zaangażowania, gdyż każdy zespół stawia tutaj wysoki poprzeczkę. Panuje tu również wyjątkowa relacja z kibicami, co ma też po części związek z tym, że kibice na stadionach znajdują się bardzo blisko płyty boiska, dzięki czemu Ci prawie uczestniczą w meczu. Barclays premier league to liga, gdzie rywalizacja w czołówce jest zdecydowanie najbardziej zażarta. Często mówi się o tzw. „Wielkie szóstce” klubów, które walczą ze sobą o mistrzostwo. Nie można również nie wspomnieć o Championship, która jest zapleczem Premier League. Mimo tego, że to niższa klasa rozgrywkowa, uznawana jest za naprawdę mocną ligę wśród najlepszych w europie.

Londyn – stolica europejskiego futbolu…

Aktualnie, stolica Anglii posiada aż szesnaście drużyn piłki nożnej, a część z nich występuje w rozgrywkach Premier League. Największe z nich, jak np. Arsenal, Tottenham, czy też Chelsea, regularnie awansuje do ligi mistrzów. Nie bez powodu uznaje się Londyn, jako stolicę europejskiej piłki nożnej, gdyż to właśnie tam funkcjonuje zdecydowanie najwięcej klubów piłkarskich. Entuzjaści ekip, a szczególnie tych największą na pewno nie darzą się sympatią co powoduje, że miasto podzielone jest na regiony, w których kibicuje się danym zespołom.

Gdy rozgrywane są mecze klubów z Londynu, można poczuć się, jakby odbywało się właśnie święto, ponieważ pod stadionami kibice pojawiają już kilka godzin przed rozpoczęciem meczu. Wówczas jest to czas, aby coś wspólnie zjeść, a sprzyja temu fakt, że spotkania rozgrywane są zwykle w porze obiadowej. Wyjątkową popularność mają tamtejsze programy meczowe, które bardzo obszerne. Kibice znajdują w nich wszelkie informacje o rywalach, piłkarzach i trenerach. Czytają wypowiedzi zawodników, a także ciekawostki o zabarwieniu historycznym. Tego typu programy meczowe to nie jest wyłącznie domena tych wielkich klubów, gdyż produkują je również nawet zespoły ósmoligowe.

Manchester – miasto podzielone na dwie strony…

W Manchesterze mówi się o dominacji jedynie dwóch zespołów czyli popularnych The Citizen oraz czerwonych diabłów (Manchester City i Manchester United). Ten drugi zespół to klub, który uznawany jest za jeden z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych na całym świecie, a dodatkowo jest to pierwszy klub piłkarski, który zadebiutował nawet na giełdzie. Mecze pomiędzy obydwoma „Manchesterami” to święto, ale też jednocześnie jedne z największych derbów na całym świecie, budzące emocje entuzjastów z całego globy, ponieważ obydwa zespoły posiadają swoje fankluby również poza granicami Wielkiej Brytanii. Gdy jeden z klubów odnosi zwycięstwo, często powiada się, że miasto przybiera wtedy kolor tego kluby, a zatem czerwony lub niebieski. Chociaż przez sporą część historii to Manchester United był dominatorem zarówno w swym mieście, jak i w premier league, aktualnie lepiej radzi sobie Manchester City, gdyż ten po zmianie na szczeblu właścicielskim, zaczął bardzo dużo inwestować we wzmocnienia i rozwój.