Jaką charakterystykę posiada renomowany żłobek? Sprawdź, co będzie istotne podczas wyboru!

Informacje o nadużyciach w żłobkach, które ukazują się w mediach co jakiś czas, są powodem wątpliwości rodziców. Istotne stało się zatem to, aby w odpowiedni sposób weryfikować placówki tego typu, gdyż zawsze istnieje ryzyko, ze nasze dzieci spotkają się z nieprofesjonalnym podejściem. Jako rodzice, powinniśmy wiedzieć czym będzie charakteryzował się dobry żłobek, ale też jakie kryteria są najistotniejsze.

Jeśli zależy nam, aby trafić na dobry żłobek Wilanów może okazać się dzielnicą, która będzie dla nas najważniejszym kryterium wyboru. Oczywiście dobrze jest znaleźć placówkę blisko domu, natomiast lokalizacja powinna odejść na dalszy plan, na rzecz o wiele ważniejszych kwestii.

Przy odrobinie zaangażowania, uda się nam dokonać skutecznej weryfikacji, w celu odnalezienia najlepszego żłobka. Tak naprawdę, z pewnością odnajdziemy wiele dobrych, jak i gorszych żłobków. Najważniejsi są jednak pracownicy, czyli wszyscy specjaliści, opiekunowie, kierownictwo, ale także sami właściciele w wypadku żłobków prywatnych. Już sam fakt o wysłaniu dziecka do żłobka sprawia, że rodzice zmuszeni są do wnikliwej weryfikacji placówki. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić to, czy żłobek znajduje się w oficjalnym rejestrze i czy spełnia wszelkie wymogi.

W dobrym żłobku otwartość na współpracę z rodzicami to podstawa

Mimo tego, że oficjalne witryny mogą być pełne „kolorowych opisów” danych placówek, my jednak powinniśmy pozostać sceptyczni. Tylko uczciwe żłobki będą dostarczać nam rzetelnych informacji, stroniąc od podkoloryzowanych frazesów, które chcieliby czytać wszyscy rodzice.

Nie obędzie się bez naszej wizyty w interesującej nas placówce, a tam możemy podjąć rozmowę z kierownictwem. To czas, kiedy powinniśmy też zapytać o istotne zwyczaje i wszystkie procedury. Najlepsze żłobki i klubiki dziecięce, będą nakierowane na współpracę z każdym rodzicem. Fakt zakazu wstępu na salę zabaw, powinien wzbudzić nasze wątpliwości. To nie jest działanie typowe dla przyzwoitych placówek, gdzie dobro dzieci stawia się ponad wszystko. Będzie to bardzo ważne szczególnie na samym początku, gdyż to szansa aby rodzic wszedł na sale z dzieckiem i przyjrzał się jego zachowaniu. Żłobki, które są świadome istoty tego, będą nawet zachęcać rodziców do takich praktyk.

Profesjonalne żłobki z pewnością będą posiadać system monitoringu w salach, dzięki czemu rodzice mogą przez Internet śledzić to, co właśnie robią ich dzieci. Niektórzy twierdzą, że to niemoralne i podchodzi pod podglądactwo, natomiast mając na uwadze doniesienia medialne, jest to porostu skuteczna forma kontroli.

Opiekunowie o wysokich kwalifikacjach

Wiele osób podkreśla to, że najistotniejsi w żłobku są pracujący tam ludzie, a Ci wcale nie muszą mieć pedagogicznego wykształcenia. Jak nakreślają przepisy wystarczy, że jest to wykształcenie pielęgniarskie, położnicze, a wystarczy także specjalny kurs oraz dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi.

Praca przy niemowlętach wymaga tego, aby opiekunowie posiadali odpowiednie predyspozycje osobowościowe i psychiczne. Należy najnormalniej w świeci lubić dzieci, a także odpowiednio się nimi opiekować. Wymaga się też cierpliwości do ich często nieprawidłowego zachowania. Przyda się umiejętność uspokojenia dziecka, przy czym nie okazując zdenerwowania, a już na pewno bezsilności. Specjalista nie faworyzuje  żadnego podopiecznego, a każdy z osobna traktowany jest przez niego indywidualnie.

W czasie adaptacji, rodzic powinien obserwować zachowanie opiekunek, a przydatna będzie przy tym nasza intuicja. Chodzi bowiem o to, że w naszej obecności te osoby mogą się po prostu kontrolować. Jeśli pojawiają się w nas jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy się po prostu rozejrzeć za inną placówką, czyli taką która wzbudzi nasze pełne zaufanie. Rodzice muszą dołożyć wszelkich starań, aby mieć pewność, że oddają swoje dziecko w dobre ręce.