Dowiedz się czym jest, na czym polega i jakie zalety posiada iniekcja krystaliczna

Warto mieć świadomość, że zwilgocenia na murach, do których dochodzi w skutek podciągania wody z gruntu, są bardzo poważnym problemem, który może doprowadzić nawet do trwałych uszkodzeń naszego budynku. Jedną z metod będzie zatem osuszanie ścian, za pomocą iniekcji krystalicznej. Nim się zdecydujemy, powinniśmy poznać o niej chociaż podstawowe informacje.

O czym warto wspomnieć już na wstępie, iniekcja krystaliczna to bardzo efektywna, a za razem i najtańsza metoda osuszania murów. Co ważne, nie wymaga się tutaj wstępnego osuszania budynku, jego konstrukcja pozostaje nie naruszona, a jednocześnie stosuje się tutaj ekologiczne rozwiązania.

Czym jest oraz jaki jest cel stosowania iniekcji krystalicznej?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze starym, czy też nowym domem, na jego ścianach może pojawić się wilgoć, co stanowi dość spory problem. Otóż zawilgocenie murów nie tylko je osłabia, ale też zwiększa ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być chociażby uszkodzenie izolacji, bądź jej kompletny brak. Niekiedy jest to też, niedziałająca prawidłowo wentylacja, bardzo ulewne deszcze, ale też wysoki poziom gruntowych wód, które prowadzą do kapilarnych zawilgoceń, a innymi słowy do podciągania wód gruntowych przez ściany. Jeżeli chodzi o ten ostatni przypadek, najlepiej będzie postawić na iniekcję krystaliczną.

To nic innego, jak rodzaj technologii, którą stosuje się do osuszania zawilgoconych murów. Polega ona na tworzeniu na nich przeciwwilgociowej blokady, aczkolwiek nie naruszając przy tym ich konstrukcji. Kapilarna ciecz, jest tutaj swojego rodzaju drogą do penetracji, a w konsekwencji także do krystalizacji, której celem jest uszczelnienie kapilarów oraz porów, które są mikrokanalikami budowlanego materiału. Tym sposobem, powstaje bardzo szczelna warstwa, która skutecznie odcina podciąganie wilgoci z gruntu, pełniąc rolę poziomej izolacji. W związku z ceną iniekcji krystalicznej, użyciem preparatów ekologicznej, a także prostotą jej przeprowadzenia, tę metodę stosuje się zdecydowanie najczęściej, w wypadku osuszania budynków, które są przesiąknięte wilgocią.

Iniekcja krystaliczna – na czym polega?

Iniekcja krystaliczna, odbywa się poprzez wstrzykiwanie w głąb muru odpowiednich preparatów, a te pod wpływem wody krystalizują się, i powodują tym samym zamknięcie kapilarów, co prowadzi do odcięcia drogi gruntowym wodom. Płyny przeznaczone do iniekcji krystalicznej tworzy się na bazie silikatów, a krystalizacji ulegają z uwagi na wpływ związków alkaicznych. Szczególnie, jeśli planujemy stosować je wewnątrz domu, preparaty tego typu nie mogą wydzielać gazów i oparów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Osuszanie ścian przy pomocy iniekcji krystalicznej wiąże się z niskim kosztem, a dodatkowo środki do jej przeprowadzanie są wyjątkowo tanie, dlatego metoda ta cieszy się bardzo dużą popularnością, w wypadku ratowania zawilgoconych murów.

Iniekcja krystaliczna i jej największe zalety

Iniekcja krystaliczna to metoda jednocześnie skuteczna i trwała, która pozwala na osuszenie murów z zawilgoceń, które podchodzą z wód gruntowych. Jako, że posiada sporo walorów, jest to metoda powszechnie stosowania. Co więcej, będzie ona nadawać się do osuszania ścian wszelkich możliwych rodzajów, niezależnie od budulcowego materiału, grubości, czy też zasolenia ścian. Ponadto, im wyższy poziom zawilgocenia murów, tym ta metoda osuszania okaże się skuteczniejsza. Jako jedną z największych zalet iniekcji krystalicznej, podaje się prostotę, jeżeli chodzi o jej wykonywanie. Z uwagi na brak konieczności naruszania fundamentów murów, wszelkie prace mogą przebiegać znacząco szybciej. Jedną z większych zalet jest tutaj oczywiście cena. Dotyczy to zarówno potrzebnych preparatów, jak i samego wykonania. Osuszanie murów za pomocą iniekcji krystalicznej, to nie tylko najtańsza na rynku metoda, ale też rozwiązanie uznawane za najbardziej ekologiczne.