Doradztwo celne – na czym polega oraz czego dotyczy?

W wypadku transportu międzynarodowego nie da się obejść bez procesu odprawy celnej. Jest to bardzo istotne z uwagi na konsekwencje, jakie mogą pojawić się przy nieprawidłowościach. Warto, aby zajęli się tym specjaliści, którzy świadczą profesjonalne usługi.

Doradztwo celne, czyli dokładnie co?

Ogólnie, doradztwo celne to szereg działań skoncentrowanych na analizie problemów dotyczących spraw celnych. Wszystkie działania powinny być wykonane zgodnie z trade compilance, aby sama odprawa celna mogła przejść bezproblemowo, legalnie, a cała sprawa była załatwiona z pozytywnym skutkiem. Jest to szczególnie pomoc, która dotyczy trudności przed zgłoszeniem towaru, ale też problemów, które pojawiają się już podczas kontroli przez organy celne. To przygotowywanie m.in. wniosków na bazie prawa, z zakresu cła, akcyzy, VAT, egzekucji, odwołań oraz zażaleń.

Zazwyczaj jest to głównie merytoryczna pomoc, aby możliwe było otrzymanie wszelkich pozwoleń dla zgodnego z prawem obrotu towarem poza granicami kraju. Zakres współpracy pomiędzy agencją celną jest różny, jednak zwykle pewne usługi są zawsze dostępne.

Popularne usługi doradztwa celnego

Wśród wielu działań, warto wspomnieć te najważniejsze. Będzie to chociażby nadzór nad prawidłowościami dokumentacji celno-podatkowej oraz stosowania i rozliczania wszelkich procedur celnych, a w tym również tych gospodarczych. Dobór przewoźników i spedytorów. Wsparcie w ustaleniu kodu taryfy celnej towaru, pomoc w tworzeniu składu celnego oraz składu podatkowego pod nadzorem celnym i wiele więcej.

Tego typu oferty powinny rozważyć te podmioty gospodarcze, które mają problemy podczas odpraw celnych. To doskonałe wsparcie, ponieważ po zapoznaniu się z dokumentacją, firma może niemalże natychmiast liczyć na odpowiedź. Renomowane agencje celne są bardzo precyzyjne i dokładne, dlatego współpraca z nimi naprawdę się opłaca.