Administracja firmowymi serwerami – we własnym zakresie, czy przez firmę IT?

Kto powinien sprawować nadzór nad firmowymi serwerami? Zdecydować się na samodzielną administrację? A może jednak lepiej, żeby administracją firmowych serwerów zajęła się firma IT? To dylemat każdego, kto prowadzi własną firmę i jego działalność opiera się na korzystaniu ze sprzętu komputerowego. Twój również? W takim razie zajrzyj do naszego tekstu, gdyż pomożemy Ci w podjęciu ostatecznej decyzji!

Administracja firmowymi serwerami we własnym zakresie

Na pierwszy rzut oka można uznać, że nikt lepiej nie zadba o firmowy sprzęt, jak my sami. Dlatego wielu z nas może rozważać samodzielne działania, ale pamiętajmy, że nie zawsze może to się okazać dla nas dobry wybór. Aby administracja serwerami była odpowiednio prowadzona, potrzeba odpowiedniej wiedzy, umiejętności, czy doświadczenia. Poza tym potrzebujemy też czasu i profesjonalnego sprzętu, a tym nie każdy z nas dysponuje. Oczywiście możemy stworzyć osobny dział w firmie i zatrudnić dodatkowych pracowników, ale to również będzie generować spore koszty, bo trzeba podnosić kwalifikacje pracowników, czy modyfikować sprzęt, z którego korzystają.

Ostatecznie nie zawsze samodzielne zarządzanie serwerami, jak i całym sprzętem komputerowym wychodzi nam na korzyść. Może w dużej i prężnie działającej firmie takie rozwiązanie zda egzamin, ale w mniejszej firmie, która pragnie przyciąć koszty, utrzymanie działu IT może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego warto dobrze się zastanowić, nim zdecydujemy się na taki krok.

Administracja firmowymi serwerami przez firmę IT

Firma IT zatrudnia wielu różnych fachowców z branży. Dysponują nie tylko bogatą wiedzą, ale również szerokimi umiejętnościami, doświadczeniem oraz najlepszym sprzętem. Jeśli w takim razie zdecydujemy się skorzystać z jej usług w ramach outsourcingu IT, to do swojej dyspozycji będziemy mieli najlepszych fachowców. Nie będziemy musieli też tworzyć dodatkowego działu w swojej firmie, ani też szukać i zatrudniać pracowników, bo administratorzy z zewnątrz zawsze chętnie wesprą nas w trudnych sytuacjach. Nie sposób również pominąć tego, że to duża oszczędność.

W końcu stworzeniem działu IT w firmie wiąże się ze sporymi kosztami, a outsourcing pozwoli nam ich uniknąć. Oczywiście firmie, z którą nawiążemy współpracę, również będziemy musieli zapłacić, ale płacimy tylko za te zadania, którymi się zajmuje. I tak zadania ekspertów mogą opierać się na tworzeniu infrastruktury, instalacji i aktualizacji oprogramowania, czy nawet na samym monitoringu serwerów.

Pełny zakres obowiązków ustalamy sami i tylko za nie płacimy, więc dodatkowo mamy realny wpływ na to, jakie koszty będziemy ponosić za wsparcie fachowców. Warto również wspomnieć, że administracja firmowymi serwerami przez firmę z zewnątrz daje nam również więcej wolnego czasu, który będziemy mogli przeznaczyć na inne cele, czy zadania.

Administracja firmowymi serwerami – we własnym zakresie, czy przez fachowców?

Kto w takim razie powinien sprawować nadzór nad firmowych serwerów? Lepiej zajmą się nimi fachowcy, czy my sami? Na pewno samodzielne działania sprawdzą się wtedy, gdy dysponujemy doświadczeniem, wiedzą i odpowiednim sprzętem. Oczywiście możemy też zatrudnić pracowników i stworzyć dodatkowy dział w firmie, ale i tak będzie to się wiązać ze sporymi kosztami.

Jeśli nie chcemy ich ponosić, to lepiej pomyśleć o nawiązaniu współpracy z firmą IT w ramach outsourcingu. W tym przypadku mamy pełną swobodę, więc z kim ostatecznie nawiążemy współpracę, zdecydujemy sami. To również od nas zależy, jakie dokładnie zadania spoczną na danej firmie, więc będziemy mieli pełną kontrolę nawet nad kosztami, jakie poniesiemy z tytułu administracji firmowymi serwerami.

Dlatego według nas najlepszym wyborem będą usługi fachowców z zewnątrz. Jednak to, czy zdecydujemy się na ich usługi, czy też na samodzielne działania zależy od nas, jak również od naszych preferencji. Na pewno warto przeanalizować wszystkie wady i zalety każdego rozwiązania, a wtedy podjęcie ostatecznej decyzji nie będzie stanowiło żadnego wyzwania.