Wymiana rur kanalizacyjnych – jak wygląda?

Rury kanalizacyjne wykonuje się z tworzyw sztucznych – szare z PVC, białe z kolei z polipropylenu. Ważne jest odpowiednie dbanie o nie, a także regularne wymiany. Wymiana rur nie jest wcale trudna, tak samo jak ich demontaż. Ważne jest jednak, aby zadania podjął się doświadczony fachowiec. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda wymiana rur kanalizacyjnych? Przeczytaj poniższy artykuł!

Demontaż rur

Oczywiste jest, że aby wymienić rury, trzeba przede wszystkim zdemontować obecne.  Nie jest to trudne. Może się zdarzyć, że połączenia kielichowe nie będą chciały się rozłączyć. Wtedy jednak wystarczy uderzyć w nie młotkiem. Jeżeli którąś z rur chcemy zostawić, należy zachować ostrożność, aby nie kielich się ukruszył. Ważne jest również odpowiednie oczyszczenie kielicha i wymiana gumowej uszczelki. Zarówno elementy z tworzywa sztucznego, jak i żeliwne, łączy się tzw. kształtkami, inaczej traperami. 

Układanie rur

Kiedy uda nam się zdemontować stare rury, możemy przejść do układania i łączenia nowych rur z tworzywa. Bardzo ważne jest tutaj wyznaczenie tras, docinanie i układanie z wyjętymi uszczelkami. Następnie usuwa się zadry materiału z ciętych krawędzi, układa uszczelki i łączy rury. Należy pozostawić kilka milimetrów luzu, nie wolno dociskać rur do oporu w kielich. Jeśli chodzi o docinanie rur, o wiele lepiej jest pozostawić trochę nadmiaru niż uciąć je zbyt krótko. Zawsze można wprowadzić ewentualne korekty, jednak gdy za dużo obetniemy – produkt nam się po prostu nie przyda. Warto więc unikać takich błędów. 

Bardzo ważne jest wygładzenie docinanych końców, ponieważ gdy tego nie zrobimy, zaczną się gromadzić zanieczyszczenia, które nie służą kanalizacji – może się ona zatkać. Uszczelki z kolei należy posmarować pastą poślizgową. Duże znaczenie ma również sposób, w jaki układamy rury – powinny zostać ułożone ze spadkiem przynajmniej 2%, czyli 2cm na 1m długości. Nie wolno stosować zbyt dużej ilości kształtek, zwłaszcza przy zmianie kierunku. Każda z nich, pomimo tego, że może się wydawać lekka – jest dodatkowym ciężarem. Istotny jest także rozmiar rur które stosujemy, powinny być one wystarczająco dużej średnicy. Nie może być ona mniejsza niż średnica odpływu z największego przyłączonego do danego podejścia sanitariatu. Nie są to wcale trudne ani skomplikowane zasady, jednak trzymanie się ich pozwoli na długą żywotność rur. Możemy jednak mieć problem mając np. niski brodzik czy też umywalkę – w szczególności gdy zechcemy odsunąć któreś z tych kilka metrów od pionu. Najczęściej to trudności z kanalizacją, a nie z wodą stanowią problem i zniechęcają nas do przearanżowania łazienki czy też zrobienia jej w innym miejscu. Istnieją zestawy, które mogą odbierać wszystkie znajdujące się ścieki, łącznie z tymi z sedesu. Wymiana rur nie jest wcale trudna, należy jednak pamiętać o tym, aby podjął się jej fachowiec, który zrobi to dobrze i nie popełni żadnych, klasycznych błędów. Mogłoby się to po prostu źle skończyć.