Czy ceny mieszkań spadną

„Eksperci przewidują spadek cen mieszkań o 15%!” – takie nagłówki zalewają Internet w ostatnich miesiącach. Analitycy rynku nieruchomości wydają różne opinie dotyczące tego, jak będą wyglądały ceny mieszkań w kolejnych miesiącach. Czy ceny spadną, czy też utrzymają się na podobnym poziomie? Odpowiedź nie jest prosta, lecz zrozumienie szerszej perspektywy działań na rynku nieruchomości, pozwala lepiej przewidywać zmiany.

Hossa oddaje miejsce bessie na rynku nieruchomości

Do 2021 roku rynek nieruchomości odnotowywał nieustanne wzrosty. Sytuację zaczęły zmieniać diametralnie sytuacje społeczno-gospodarcze, które żywo rozgrywają się na arenie międzynarodowej od początku 2022 roku. Zaczęły one powoli stabilizować ceny nieruchomości, które pod koniec II kwartału odnotowały nieznaczny spadek

Popyt kształtuje podaż = obawa Polaków przed kredytem

Według danych BIK-u zaledwie 12,4 tysięcy Polaków złożyło wniosek kredytowy w sierpniu 2022, z czego kredyt dostało zaledwie 7,4 tysięcy. To spadek o 71% w porównaniu do ubiegłego roku.

Każdy, nawet osoba o nikłej wiedzy ekonomicznej, zna teorię, że popyt kształtuje podaż. Jeśliby uznać ją za zasadną w każdej sytuacji, to deweloperzy powinni odnotowywać niebotyczne spadki, a ich sytuacja wcale nie wygląda tak źle.

Rollercoaster na rynku deweloperskim

Niektóre miasta w Polsce przeżywają złoty okres w sprzedaży nieruchomości. Gdańscy deweloperzy odnotowali wzrost liczby sprzedaży mieszkań o 92%. Poznańscy poradzili sobie jeszcze lepiej, gdyż we wrześniu sprzedali 132% niż w sierpniu. 

Co ciekawe, najbardziej oblegane miasta Polski – Warszawa, Kraków i Wrocław – odnotowują spadki. Popyt na mieszkania deweloperskie zmalał kolejno o: 6%, 31% i 22%.

Tak nierówny trend nie pomaga w dokonywaniu analizy dot. przyszłych cen na rynku nieruchomości, jednak znacznej bessie zaprzeczają dane dot. wzrostu średniej ceny za mkw w 15 największych miastach. Zaś teorii spadku cen nieruchomości sprzyja rosnąca ilość pustostanów, którym deweloperom nie udało się zbyć.

Co wiemy na ten moment

W tak zróżnicowanej i dynamicznej sytuacji ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, czy ceny mieszkań spadną. 

Na ten moment wiemy, że:

  • coraz mniej osób wnioskuje o kredyt,
  • coraz mniej osób dostaje kredyt,
  • Polska jest podzielona na miasta, które odnotowują wyraźne wzrosty sprzedaży nieruchomości i takie, które doświadczają spadków,
  • cena za mkw. mieszkania pozostaje na stabilnym poziomie,
  • pula pustostanów deweloperskich rośnie.

Jak może wyglądać przyszła sytuacja na rynku nieruchomości. Czy ceny mieszkań spadną

To zależy. Naszym zdaniem ceny mieszkań na rynku deweloperskim nie odnotują znaczących spadków. W ostatnim czasie zakupem takich nieruchomości są zainteresowani przede wszystkim inwestorzy zagraniczni, szczególnie zagraniczne fundusze kapitałowe. Masowo skupują one całe osiedla i bloki, co sprzyja utrzymaniu wysokich cen przez deweloperów.

Nieco inna sytuacja może ukształtować się na rynku wtórnym, na którym rządzą osoby z mniej zasobnym portfelem finansowym. To właśnie one w czasach kryzysu najbardziej dotkliwie odczuwają zmiany. Wiele kredytobiorców będzie zmuszona do sprzedaży mieszkania, ze względu na niemożność spłaty kredytów. Dla nich sprzedaż mieszkań będzie ratunkiem od aukcji komorniczej, a dla prywatnego inwestora doskonałą okazją do zarobku. Bardzo prawdopodobne jest więc, że ceny mieszkań na rynku wtórnym będą spadać.

Podsumowanie – czy warto czekać na spadki cen nieruchomości

Osoby, które chcą kupić nowe mieszkanie na rynku pierwotnym, nie powinny długo czekać z realizacją swoich planów. Skupowanie osiedli przez zagraniczne fundusze kapitałowe może – w perspektywie długoterminowej – wpłynąć nawet na nieznaczny wzrost cen.

Osoby,które chcą kupić mieszkanie na rynku wtórnym, mogą się wstrzymać z zakupem lub już teraz wypatrywać okazji inwestycyjnych na portalach ogłoszeniowych.

W obu przypadkach warto jednak skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, który, dzięki znajomości rynku, trafnie oceni okazję. Kupujący, którzy oczekują spadków cen nieruchomości w Warszawie, powinni skontaktować się z biurem nieruchomości Pogorzelski (https://pogorzelski.pl/). Firmę tworzą profesjonaliści, którzy na rynku nieruchomości obserwowali już niejedną hossę i bessę, co pomaga im trafnie przewidywać możliwości inwestycyjne.